Podłoga z gliny: instrukcje, technologia, plusy i minusy

Podłoga z gliny - świetne rozwiązanie, ponieważ można uzyskać płaską powierzchnię bez skomplikowanych prac przygotowawczych. Ten materiał jest preferowany przez wielu budowniczych, ponieważ jest łatwy w instalacji, bezpretensjonalny i niedrogi.

Prosty jastrych z keramzytem pozwala szybko wyrównać powierzchnię i stworzyć podłogę o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych. Technologia nalewania jest dość prosta, więc jeśli masz najbardziej minimalne umiejętności, możesz to zrobić samodzielnie.

Właściwości materiału

Przed określeniem, który ekspandowany glina do jastrychu jest najbardziej odpowiedni, konieczne jest zrozumienie, czym dokładnie jest ten materiał. Jest bardzo popularny w budownictwie i nadaje się do izolacji cieplnej. Claydite ma bardzo dobre właściwości i jest niedrogi. Jest to porowaty materiał, który ma niską wagę i jest uzyskiwany przez wypalanie gliny w wysokich temperaturach. Produkowany jest głównie w postaci okrągłych lub owalnych granulek.

Szczególna cecha materiału

Podczas jego produkcji glina jest spęczniona pod wpływem wysokiej temperatury, a materiał jest wypalany, w wyniku czego powstaje solidna skorupa. Claydite jest bardzo trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jakość materiału w dużej mierze zależy od precyzji procesu produkcyjnego.

Gęstość kruszywa keramzytowego osiąga 200-600 kg na m3. Im niższa ta wartość, tym więcej porów zawiera. Materiał ten wyróżnia się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, ale gęstszy keramzyt charakteryzuje się lepszą trwałością. Wielkość peletek wynosi 2-40 mm. Keramzytobeton wyróżnia się naturalnymi i przyjaznymi dla środowiska cechami.

Zalety i wady materiału

Podłogi z gliny są bardzo popularne, ponieważ materiał ten ma wiele zalet. Jest lekki, przewiewny i porowaty. Opiera się na glinie i kwarcu. keramzytobeton posiada wysokie właściwości termoizolacyjne, dlatego jego ułożenie pozwala na zmniejszenie strat ciepła w pomieszczeniu. Materiał ten spełnia prawie wszystkie wymagania. Główne zalety keramzytobetonu są następujące

 • wysoki poziom izolacji termicznej;
 • lekka waga;
 • dobre wygłuszenie;
 • przystępna cena.

Claydite nie jest podatny na gnicie i nie przyciąga gryzoni. Dzięki swojej kruchości może być stosowany do wypełniania przestrzeni o każdym kształcie i wielkości.

Pomimo wszystkich zalet, istnieją również pewne wady keramzytu. Ze względu na swoje zastosowanie może nieznacznie zmniejszyć powierzchnię użytkową pomieszczenia. Claydite jest w stanie wchłonąć wilgoć, dlatego wymagana jest dodatkowa warstwa hydroizolacji.

Odmiany jastrychu

Wyrównywanie podłogi za pomocą keramzytu jest uważane za najłatwiejszy sposób wylewki, ale istnieją pewne niuanse nawet przy użyciu gotowych mieszanek. W zależności od powierzchni podłoża i specyfiki pomieszczenia rozróżnia się takie technologie jak:

 • posadzka jastrychowa wykonana na keramzycie;
 • wyrównanie, a następnie izolacja;
 • suchy jastrych.

Cały proces tworzenia podłogi z keramzytu jest prosty i może być wykonany bardzo łatwo przez każdego. Ponadto nie są wymagane żadne specjalne umiejętności i narzędzia. Najważniejszą rzeczą w procesie wykonywania jastrychu jest ścisłe pilnowanie jego grubości. Powinna być nie mniejsza niż 30 mm.

Materiał keramzytowy do izolacji cieplnej jest stosowany dość często. Ze względu na swoją lekkość minimalnie obciąża płyty stropowe.

Osobliwości jastrychu

Jak w przypadku każdego innego wyrównania, konieczne jest przede wszystkim wyrównanie poziomu. Można użyć lasera lub hydropoziomu. Na ścianach wykonuje się oznaczenia, które następnie zostaną wykorzystane do wyrównania podłogi. Następnie należy wyeliminować wady na jego powierzchni i zamontować belki.

Po wyrównaniu można od razu przejść do pracy z gliną ekspandowaną. Technologia przygotowania zaprawy pod wszystkie rodzaje posadzek jest taka sama. Półsuchy jastrych pomaga rozwiązać dwa zadania jednocześnie, a mianowicie: izolację i podniesienie powierzchni podłogi. Ma dużą zaletę przygotowania, ponieważ nie trzeba dokładnie odkurzać. Trzeba tylko pozbyć się istniejących odpadów budowlanych. Potem pozostaje tylko wysuszyć go i upewnić się, że ma odpowiedni poziom wilgotności.

Kiedy konieczne jest użycie jastrychu

Czasami wskazane jest wykonanie posadzki z keramzytu. Dzieje się tak w takim przypadku jak:

 • W przypadku odpowiednio dużej różnicy wysokości w pomieszczeniu;
 • Jeśli masa ma być zmniejszona;
 • jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze Pieniądze są wydawane na podłogę;
 • przy planowaniu powierzchni użytkowych o skomplikowanej konstrukcji.

Wielu budowniczych przekonało się w praktyce korzyści z jego stosowania materiał, ponieważ jest bardzo łatwy w użyciu i niedrogi.

Technologia stołów

Przy wyrównywaniu podłogi keramzytem stosuje się różne metody formowania powierzchni podłoża. W tym celu stosuje się zaprawę cementowo-piaskową, którą wylewa się na poduszkę keramzytową. Na początku wymagane jest rozłożenie na powierzchni keramzytu. Wszystko to następnie zalewa się zaprawą cementową, aby związać podłoże.

Osobliwości suchego jastrychu

Można też wymieszać keramzyt z mieszanką piaskowo-cementową, dodać wody i gotową mieszankę wylać na podłogę. jest łatwy w obróbce i zapewnia gładki podkład w krótkim czasie. Wszystkie składniki łączymy w równych proporcjach dodając wodę do pożądanej konsystencji.

proces suchy polega na przygotowaniu mieszanki kruszywa keramzytowego z przesianym piaskiem. proces ten charakteryzuje się przyspieszonym układaniem i pozwala na stworzenie równego podłoża na dużych powierzchniach.

Jeśli proces jest dokładnie przestrzegany, może być używany przez długi czas bez większych napraw. Stanowi to solidną podstawę dla kolejnych warstw wykończeniowych, jak również zapewnia bezpieczeństwo mediów.

Etap przygotowania

Podczas wykonywania posadzki z keramzytu należy bardzo ściśle przestrzegać technologii, aby uzyskać wysokiej jakości i równe podłoże. Ważnym etapem są prace przygotowawcze.

Na początku konieczne jest oczyszczenie powierzchni betonowej z pozostałości starego jastrychu, usunięcie odpadów i naprawa ewentualnych usterek. Jeśli podstawowa podłoga wykonana jest z drewna, należy wymienić zmurszałe deski, a pęknięcia starannie wypełnić wypełniaczem. W przypadku podłoża należy je po prostu wyrównać. W tym celu bezpośrednio na powierzchni gruntu układa się mieszaninę keramzytu i piasku.

Ponadto należy bezwzględnie wykonać prace przygotowawcze takie jak:

 • hydroizolacja;
 • izolacja termiczna;
 • Izolacja akustyczna.

O konieczności zastosowania hydroizolacji decydują cechy hydrofobowe materiału. Warstwa izolacyjna może być ułożona pod spodem jastrychu lub na nim. Jednak w ostatnich latach zaczęto układać podwójną warstwę z każdej strony.

Izolacja termiczna jest konieczna w przypadku domów prywatnych z parterem lub nad piwnicą. W przypadku zastosowania keramzytu nie jest konieczna dodatkowa izolacja akustyczna.

Należy pamiętać o ustawieniu jastrychów, gdyż tylko z ich pomocą powierzchnia będzie równa. Aby uniknąć skrzypienia podczas chodzenia po podłodze, należy wykonać suchy jastrych poprzez zamontowanie listwy tłumiącej przed wykładziną podłogową. W innych przypadkach układa się go na całej grubości wylewanej warstwy. Ma to na celu skompensowanie rozszerzalności pod wpływem temperatury i wilgotności.

Kalkulacja materiałowa

Technologia wylewki z keramzytu jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet nieprofesjonalista. Należy jednak wcześniej dokonać obliczeń materiałowych. Aby wykonać suchy jastrych, należy wziąć pod uwagę szereg różnych wskaźników, w szczególności takich jak:

 • Wielkość pomieszczenia;
 • grubość jastrychu;
 • Opcje układu i rozmiary materiałów.

W celu dokładnego obliczenia ilości keramzytu do wykonania wylewki podłogowej należy określić przybliżoną średnią grubość warstwy, którą należy wylać. Następnie należy pomnożyć wysokość zasypki przez powierzchnię pomieszczenia. Warto zauważyć, że dokładne obliczenia są dość trudne do wykonania, dlatego warto zrobić niewielki margines.

W przypadku konstrukcji z mokrych jastrychów wysokość warstwy jastrychu ustala się od początku i na tej podstawie dokonuje się obliczeń.

Jakie materiały są wymagane

Wypełnienie podłogi keramzytem ma pewne cechy, które należy wziąć pod uwagę. W przypadku stosowania konwencjonalnych metod polegających na późniejszym odlewaniu mieszanki betonowej, frakcja kruszywa nie odgrywa większej roli. Nadaje się glinka o dowolnej wielkości, nawet najmniejsza.

Do wyrównywania podłogi z dużą różnicą poziomów bardzo dobrze nadaje się piasek keramzytowy. ten materiał zaleca się stosowanie tylko w miejscach o znacznie uszkodzonej powierzchni oraz w przypadku montażu płyt sztucznych.

Wiele osób zastanawia się, czym jest odpowiedni piasek keramzytowy na podłogę jest najlepszy. Profesjonaliści zalecają stosowanie materiału o frakcji 5-20 mm, mieszając go w proporcji. W procesie układania maty z keramzytu ziarna o różnej wielkości dobrze się ze sobą łączą. Cecha ta pozytywnie wpływa na późniejszą eksploatację podłogi, która nie kurczy się i nie ulega deformacji.

W procesie ocieplania podłogi domu keramzytem potrzebne będą takie materiały jak:

 • taśma tłumiąca;
 • folia hydroizolacyjna;
 • glina ekspandowana;
 • wkręty samogwintujące;
 • klej;
 • listwy prowadzące;
 • poziom;
 • Łopata, szpachelka, kielnia, narzędzia do cięcia blachy, nóż, śrubokręt;
 • Elementy podłogowe GFB.

Taśmę i folię stosuje się dokładnie tak, jak w przypadku zwykłego jastrychu. Wybierając mieszanki keramzytowe, należy kierować się gotowymi mieszankami, które dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów.

hydroizolacja i bariera paroszczelna

Przy układaniu podłogi z kruszywa keramzytowego w domu drewnianym może być konieczne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Powodem, dla którego jest to pilnie potrzebne, jest fakt, że:

 • Między jastrychem a ścianami tworzy się warstwa tłumiąca;
 • zapobiega przyleganiu zaprawy do materiału budowlanego;
 • zmniejsza ruch fal dźwiękowych pochodzących z podłogi do ścian.

Szczególnie przed ułożeniem rozbudowanego glinianego ogrzewania podłogowego należy zadbać o hydroizolację (jeśli prace prowadzone są w budynku wysokim, np. w mieszkaniach powyżej parteru). Aby uniknąć nadmiernego wycieku cieczy na niższe kondygnacje można zastosować zwykłą zaprawę tynkarską i wypełnić nią duże otwory.

Aby wykonać trwałą warstwę hydroizolacyjną istnieje wiele możliwości. Najbardziej efektywną metodą jest zastosowanie płynnego kitu. Zaprawę nakładać wałkiem lub szerokim pędzlem. Pokrywa całą podłogę i ściany, gdzie konieczne jest wykonanie wylewki z keramzytu. Kompozycja powinna być nakładana w dwóch warstwach. Pomiędzy aplikacjami pozostawić odstęp co najmniej 3 godzin.

Jeśli nie ma możliwości zakupu wystarczającej ilości potrzebnego materiału, można zastosować po prostu folię polietylenową. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę pewne wymogi, a mianowicie:

 • Folia musi mieć odpowiednią grubość;
 • Szwy powinny zachodzić na siebie i być mocno zaklejone taśmą;
 • wolna część folii przy ścianie musi wystawać ponad wylewkę o 10 cm.

Po spełnieniu wszystkich warunków dobrej i pełnej hydroizolacji podłogi można rozpocząć główne zadanie, jakim jest izolacja i wyrównanie powierzchni.

Następnie należy zamontować jastrych. Proces montażu prowadnic przy wykonywaniu wypełnienia podłogi keramzytem jest prawie taki sam jak przy układaniu jastrychu cementowego. Jedyna różnica i odmienność polega na tym, że, że konieczne jest stosować metalowe szyny jastrychowe w kształcie litery T. Zacznij od zamontowania balustrady, która będzie znajdowała się blisko ściany przeciwległej do drzwi.

odstęp pomiędzy ustawionymi sygnalizatorami w przypadku wypełnienia podłogi zaprawą claydite wynosi 1 metr. Aby lamele stały mocno i bez ruchu, należy je przymocować wkrętami samogwintującymi lub zaprawą cementową. Dokładną płaszczyznę poziomą między wszystkimi listwami można wyrównać tylko za pomocą poziomicy. W celu zaizolowania podłoża warstwa keramzytu nie może przekraczać 8 cm.

Wykonanie suchego jastrychu

Ta metoda jest najczęściej stosowana. Wynika to z faktu, że wykonanie suchego jastrychu z keramzytem nie wymaga zbyt wiele czasu i wysiłku. Powierzchnię wyrównuje się i układa materiał hydroizolacyjny, tj:

 • papa impregnowana masą bitumiczną;
 • polietylen;
 • papa.

Początkowo należy wykonać suchy jastrych z keramzytem, a następnie ułożyć na nim płyty wiórowe, GFB, płyty z materiału azbestowo-cementowego. Po wykonaniu hydroizolacji należy przykleić listwę tłumiącą. Zasadniczo produkt ten wyposażony jest w warstwę kleju, ale jeśli nie, może być po prostu wciśnięty. Wzdłuż jednej ze ścian pod wylewką podłogową wylana jest ściana z keramzytu, a na niej ułożona jest latarnia. Jego wysokość jest kontrolowana przez dodawanie lub usuwanie materiału. Na tym etapie należy również wziąć pod uwagę, że ok. 2 cm grubości podłoża zostanie wchłonięte przez deskowanie desek drewnianych.

Metoda półsucha

Następnie należy cofnąć się na odległość wału, rozłożyć na całej powierzchni keramzyt i wyrównać. Kiedy wszystko jest gotowe, ostrożnie usuń jastrychy i wypełnij szczeliny. Teraz możesz przejść do nakładania warstwy wykończeniowej. Cały proces trwa ok. 1-2 dni.

Rozpocząć montaż lameli od najdalszy róg pokoju. Na początku trzeba odciąć powierzchnię maty keramzytowej z jednej strony część z zamkiem, posmarować ją klejem PVA i zamontować następną lamelkę, zamykając ją na klucz. Pamiętaj, że na łączeniach między płytami nie powinna spoczywać keramzyt. Jeśli tak się stanie, należy je po prostu wymieść. W miarę postępu prac, płyty należy przyciąć tak, aby ściśle przylegały do ściany.

Po zamontowaniu dwóch rzędów, elementy można zamocować wkręcając w złącza. W ten sposób trzeba wypełnić całą powierzchnię podłogi. Pamiętaj, aby nie wykonywać połączeń w okolicy drzwi wewnętrznych. Po wyschnięciu kleju należy oczyścić całą powierzchnię odkurzaczem, przeciąć taśmę tłumiącą i polietylen, a następnie przystąpić do prac wykończeniowych.

Prace instalacyjne wykonywane są bardzo szybko, ilość gruzu jest minimalna. Podłoga posiada bardzo dobre właściwości akustyczne i termoizolacyjne. Na wierzchu można od razu położyć wykończeniowy materiał podłogowy.

Wadą tego wariantu jest to, że jest on dość drogi. Jednak łatwość instalacji pozwala na wykonanie wszystkiego samemu, co daje pewne korzyści ekonomiczne. Kolejną wadą jest grubość, która nie jest zbyt odpowiednia dla pomieszczeń z niskimi sufitami.

Screeding

Zasypywanie posadzek z keramzytobetonu oznacza instalację materiału bezpośrednio na podłożu. Jego poziom nie powinien sięgać latarni na 1,5-2 cm. Następnie warstwa maty keramzytowej jest zalewana zaprawą cementową. Następnie granulki są wiązane i pokrywane cienką warstwą ochronną, która zapobiega przenikaniu wilgoci do rozszerzonej gliny.

Metoda mokra

Następnie pozostawić powierzchnię do dobrego wyschnięcia na 24 godziny. W tym czasie wilgoć całkowicie odparuje i pozostanie tylko stwardniały cement. Następnie trzeba przygotować zaprawę z materiału cementowego, wody i piasku. Rozprowadzenie jastrychu od strony dalekiej ściany. Przechodzić stopniowo do wyjścia, rozciągając mieszankę za pomocą reguły wzdłuż ustalonych jastrychów.

Pozostawić jastrych do całkowitego wyschnięcia. В Głównie dla Zajmie to co najmniej 12 godzin, co pozwoli Ci przyspieszyć wszystkie inne prace na podłodze.

Wykonanie mokrego jastrychu

Wylewanie mokrej posadzki z keramzytobetonu polega na wykonaniu jastrychu z mieszanki keramzytu z betonem piaszczystym. W tym przypadku wymagane są następujące elementy:

 • 1 część materiału cementowego;
 • Dodaj 3 części piasku;
 • 4 części ekspandowanej gliny.

Na początku należy wypełnić wodą jastrych keramzytowy i pozostawić go na jakiś czas do nasiąknięcia. Następnie wymieszać i wyłożyć. Warto zauważyć, że konieczne jest również wykonanie obliczeń dla innych materiałów. W celu obliczenia zapotrzebowania na surowce można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów.

Odpowiadając na pytanie, jak wylać podłogę z ekspandowaną gliną, musisz powiedzieć, że najlepsza opcja jest uważana za dwuwarstwowe wypełnienie. Odbywa się to w dwóch etapach. Choć proces ten może brzmieć skomplikowanie, w rzeczywistości jest dość prosty i można go ukończyć w krótkim czasie.

Przygotowanie zaprawy

Na początku przygotuj duży pojemnik. Wsypujemy do niego claydite, wlewamy wodę i mieszamy wszystko mikserem do całkowitego zwilżenia granulek. Następnie dodajemy po trochu cement i piasek i wszystko dokładnie mieszamy. Można również stosować mieszanki prefabrykowane.

Przygotowaną mieszankę keramzytobetonową należy równomiernie ułożyć na podłodze, tak aby od jej górnego punktu do wylewek pozostało 2-2,5 cm. Wzdłuż ściany mieszankę trzeba dokładnie wygładzić pacą. Do czasu całkowitego wyschnięcia dolnej warstwy należy przygotować i wylać kolejną mieszankę, ale bez clayditu. Stosuje się tylko cement i piasek.

W ten sposób - w dwóch etapach wylewania - wylewana jest cała podłoga. Konieczne jest przejście od ściany do drzwi, ściśle utrzymując poziomą płaszczyznę na wcześniej ustalonych belkach.

Miejsca, w których zaczynają się tworzyć dziury lub pęcherzyki powietrza, należy natychmiast wypełnić mieszanką lub rozciągnąć za pomocą reguły, aż powierzchnia będzie idealnie płaska. Całkowite wysuszenie trwa około miesiąca.

Aby zapobiec pękaniu powierzchni wypełnienia, należy dzień po wykonaniu jastrychu zwilżyć go odrobiną wody. Zabieg ten należy powtarzać co 1-2 dni. Powierzchnię można również jednokrotnie zwilżyć i pokryć folią polietylenową. Po tygodniu można chodzić po jastrychu. Po tym czasie należy odciąć nadmiar folii hydroizolacyjnej i taśmy tłumiącej.

Porady profesjonalistów

Specjaliści zalecają, aby zwrócić szczególną uwagę na spełnienie wszystkich wymogów środki ostrożności przy wykonywaniu podbudowy z kruszywa keramzytowego. Jeśli jest połączenia elektryczne, muszą być starannie zaizolowane. Budowlańcy polecają zwrócić uwagę na takie punkty jak:

 • dodatkowe uszczelnienie polietylenem lub mastyką przed zasypaniem ekspandowanym granulatem glinianym;
 • Staranne usunięcie nierówności w powierzchni betonu, a także kałuż wody;
 • zaleca się zagęszczenie podłoża betonowego do usunięcia pęcherzyki powietrza, które zmniejszają jego trwałość;
 • wprowadzenie specjalnych dodatków, które zwiększają elastyczność zaprawy cementowej i zapobiegają jej spękaniu;
 • okresowe zwilżanie podłoża wodą w celu zatrzymania wilgoci i zapobiegania powstawaniu pęknięć;
 • unikanie ingerencji mechanicznej i staranne suszenie jastrychu przez okres jednego miesiąca w celu zapewnienia trwałości.

W przypadku ścisłego przestrzegania wszystkich porady ekspertów można znacznie poprawić jakość jastrychu.

Recenzje

Według opinii, podłogi z keramzytu pomagają uczynić pokój cieplejszym i bardziej przytulnym. Rezultat zastosowania takiej wylewki jest po prostu znakomity. Po zastosowaniu keramzytu podłogi stają się gładkie, równe, nie ma już zimnego powietrza wiejącego spod podłogi. W domu jest bardzo wygodnie i przytulnie.

Podłoga laminowana

Wiele osób twierdzi, że używając keramzytu można bardzo szybko i łatwo stworzyć doskonałą bazę podłogową. Materiał jest bardzo znany i uzyskał bardzo pozytywne opinie.

Zasypywanie podłogi keramzytem jest bardzo popularne, ponieważ jest to praca bardzo łatwa do wykonania, nawet dla osób bez doświadczenia. Aby jednak efekt był jednoznacznie doskonały, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów.

Artykuły na ten temat