Co znajduje się pod prawym hipochondrium człowieka: narządy wewnętrzne i ich funkcje

Każdy powinien znać przynajmniej ogólnie budowę swojego ciała. To naprawdę ważne, bo wielu osobom, odczuwając jakikolwiek dyskomfort, trudno odpowiedzieć, co ich boli - bo nie interesują się anatomią.

Oczywiście nie sposób opisać wszystkich narządów naraz. I tak warto teraz zwrócić uwagę tylko na jeden temat, i powiedzieć nam, co znajduje się pod prawą wnęką w człowieku.

Wątroba

Jest to ważny gruczoł, największy ze wszystkich kręgowców. To naprawdę dość masywny organ, ważący około 1,5 kilograma.

Wątroba nie tylko produkuje żółć, która następnie dostaje się do przewodu 12 płodowego. Spełnia wiele funkcji. Mianowicie:

 • Bariera. Wątroba neutralizuje trujące produkty przemiany białek, a także neutralizuje substancje wchłonięte w jelitach.
 • Wymiana. Wątroba bierze udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. I to właśnie tutaj węglowodany, które są wchłaniane przez błonę śluzową jelita, są przekształcane w glikogen.
 • Hormonalne. To właśnie w wątrobie rozkładane są hormony takie jak estrogen, insulina, tyroksyna i aldosteron. Na tej liście znajdują się również hormon antydiuretyczny i glikokortykoidy.
 • Hematopoietic. Funkcja ta jest szczególnie aktywna u dzieci. Wątroba każdego płodu i małego dziecka bierze udział w produkcji czerwonych krwinek.

Aby organ ten funkcjonował prawidłowo przez całe życie, konieczne jest właściwe odżywianie się. Na przykład, aby zastosować dietę nr 5. W przypadku wystąpienia dysfunkcji należy zastosować hepatoprotektory.

Ponieważ mówimy o tym, co znajduje się pod prawym podżebrzem człowieka, należy zauważyć, że chociaż narząd ten znajduje się pod przeponą po tej stronie, to jego niewielka część rozciąga się na lewo. Ciekawostką jest, że u niemowląt wątroba zajmuje prawie całą powierzchnię brzucha. Jest to 1/20 masy ciała. Dla porównania, u osoby dorosłej stosunek ten wynosi 1/50.

który to organ znajduje się z przodu tuż pod żebrami?

Pęcherzyk żółciowy

Mówiąc o tym, jakie narządy znajdują się po prawej stronie poniżej przednich żeber, powinniśmy omówić również pęcherzyk żółciowy. Znajduje się tuż pod wątrobą, gdzie żółć z wątroby jest przechowywana, a następnie uwalniana do jelita cienkiego. Dzieje się to zresztą pod wpływem hormonu cholecystokininy.

Pęcherzyk żółciowy znajduje się w bruździe podłużnej prawej, na dolnej powierzchni wątroby. Żółć jest owalna i wygląda jak małe jajko. Żółć wewnątrz, o zielonkawym kolorze i gęstej konsystencji. Od szyi pęcherzyka żółciowego biegnie przewód żółciowy. Dostęp do niej ma zwieracz Lütkensa, który reguluje przepływ żółci.

Trzeba wiedzieć nie tylko co znajduje się pod żebrami (z prawej, z tyłu, z lewej czy z przodu), ale także jakie są funkcje danego narządu. Te nieodłącznie związane z pęcherzykiem żółciowym można zidentyfikować w takim zestawieniu:

 • Kumulacja i dalsze zagęszczanie żółci.
 • Bezpośrednio zaangażowane w proces trawienia.
 • Chroni przewód pokarmowy przed infekcjami.
 • Terminowe dostarczanie optymalnej ilości żółci do dwunastnicy.

Biologicznie proces ten jest bardzo ciekawy. Kiedy jedzenie dostaje się do żołądka, pęcherzyk żółciowy zaczyna się kurczyć. Zawartość przewodu transportowana jest do dwunastnicy, gdzie rozpoczyna się proces trawienia. Jeśli zjedzony pokarm jest bardzo tłusty, woreczek żółciowy zacznie się wielokrotnie szybciej kurczyć i uwalniać więcej wydzieliny.

Głównym składnikiem tego płynu jest kwas żółciowy. Istnieje kilka rodzajów, ale wszystkie są pochodnymi kwasu cholanowego. Są tam również fosfolipidy, pigmenty, a także pierwiastki śladowe i substancje o właściwościach antybakteryjnych.

Pęcherzyk żółciowy jest bardzo ważny. Ponieważ to właśnie jej funkcja ochronna zapobiega występowaniu infekcji i stanów zapalnych w narządach układu pokarmowego.

który znajduje się po prawej stronie poniżej żeber z przodu

Przewód żółciowy wspólny

Skoro mówimy o tym, jakie narządy znajdują się po prawej stronie poniżej żeber z przodu, to musimy też mówić o przewodzie żółciowym. Poza tym, pęcherz został już omówiony.

Przewód ten powstaje w wyniku połączenia dróg żółciowych wątrobowych i pęcherzykowych. Ma 5-7 centymetrów długości i 2-4 centymetry szerokości. Na samym początku przewodu żółciowego wspólnego znajduje się zwieracz Myritzisa. Jest to wiązka mięśni okrężnych.

Istnieją cztery części wspólnego przewodu żółciowego:

 • Retropancreatic. Znajduje się między ścianą okrężnicy zstępującej a głową trzustki.
 • Retoroduodena. Znajduje się w tylnej części górnej części dwunastnicy.
 • Supraduodenal. Powyżej 12 dwunastnicy.
 • Interpancreatic. Przylega do głowy trzustki i biegnie skośnie do ściany dwunastnicy.

Każda osoba zastanawiająca się "Jaki organ znajduje się po prawej stronie pod żebrami??"Chociaż nie jest często określany jako wspólny przewód żółciowy, jest rozbudowanym przewodem dla wydzieliny wątrobowej. To właśnie te przewody zapewniają odpływ wydzieliny żółciowej.

Przewód żółciowy wspólny ma szczególną budowę i fizjologię. A choroby, jak wielu może sądzić, często dotykają właśnie jego, a nie pęcherza czy wątroby. Może wystąpić zatkanie kanału, zapalenie dróg żółciowych, dyskineza, zapalenie pęcherzyka żółciowego lub nowotwory. Na szczęście, Obecne metody Monitoring pomaga w porę wykryć daną patologię i wskazać jej lokalizację.

który znajduje się w prawej okolicy podżebrowej ciała człowieka

Membrana

Kontynuując wątek dotyczący pytania o to, co znajduje się pod prawym podżebrzem u człowieka, należy wspomnieć o tym niesparowanym mięśniu, który dzieli jamę brzuszną i klatkę piersiową. Najprościej mówiąc, przepona służy do rozprężania płuc.

Jego granica jest umownie wyznaczona wzdłuż dolnej krawędzi żeber. Przepona jest utworzona przez układ mięśni poprzecznie prążkowanych.

Jego "kopuła" skierowana jest ku górze. Jej powierzchnia górna tworzy dno jamy piersiowej. A dolny to górny, odpowiednio. Należy zaznaczyć, że podobnie jak kopuła, przepona posiada obwodowe przyczepy do struktur tworzących ścianę klatki piersiowej i otrzewną.

Ścięgno środkowe tworzą włókna mięśniowe zbiegające się z przyczepów. To właśnie ona tworzy tzw. grzebień przeponowy. Jego obwodowa część z kolei zbudowana jest z włókien mięśniowych pochodzących z otworu piersiowego dolnego. One również zbiegają się w żyłę centralną.

Omawiając to, co znajduje się pod prawym hipochondrium człowieka, nie sposób nie wspomnieć, że przepona jest podziurawiona licznymi otworami. Poprzez nie łączą się struktury pomiędzy brzuchem a klatką piersiową. Oprócz wielu małych otworów, istnieją trzy większe - żylny, przełykowy i aortalny.

Jaką funkcję pełni ten mięsień?? Jest ich wiele i wszystkie mogą być wyróżnione w takim zestawieniu:

 • Respiratory. To właśnie ruch przepony w połączeniu z mięśniami piersiowymi zapewnia wdech i wydech. Odpowiednio, płuca są wentylowane.
 • Sercowo-naczyniowy. Co się dzieje, kiedy oddychasz?? Torebka serca rozszerza się, podobnie jak dolna część żyły głównej górnej. Z wątroby wyciskana jest krew, która transportowana jest do prawego przedsionka serca. A swoją drogą to właśnie wahające się ciśnienie śródpłucne sprzyja odpływowi krwi z narządów jamy brzusznej.
 • Silnik trawiący. Przepona wywiera silny wpływ na przemieszczanie się pokarmu w dół przełyku. Jest to coś, co można nazwać żuciem.
 • Statyczny. Funkcja ta polega na utrzymaniu prawidłowych relacji między narządami jamy brzusznej i klatki piersiowej. A to zależy od napięcia mięśniowego, jakie ma przepona. Jeśli ta funkcja zostanie zaburzona narządy jamy brzusznej będą się przemieszczać do klatki piersiowej.

Przepona jest ważnym narządem jamy brzusznej. Poprzez jednoczesne kurczenie się z mięśniami brzucha zmniejsza ciśnienie wewnątrzbrzuszne.

Nerka

Co jest na prawych plecach poniżej żeber?? Nerka, oczywiście. Jest to narząd sparowany, położony po obu stronach. Obie nerki poprzez swoją funkcję moczową regulują homeostazę chemiczną. Znajdują się one za warstwą przydatkową otrzewnej (jest to okolica lędźwiowa).

Każda nerka przylega do tylnej ściany brzucha. Co ciekawe, prawa jest nieco niższa, co jest anatomicznie normalne. Dlaczego? Ponieważ od góry bezpośrednio graniczy z wątrobą.

który to organ znajduje się po prawej stronie poniżej żeber

Wielkość narządu to około 11,5-12,5 cm długości i 5-6 cm szerokości. Jego grubość wynosi 3-4 cm, odpowiednio. Nerka waży bardzo mało - od 120 do 200 g. Warto zaznaczyć, że prawa nerka jest zwykle mniejsza i lżejsza od lewej.

Ponieważ mówimy o tym, jaki narząd znajduje się po prawej stronie pod żebrami i jakie cechy go wyróżniają, konieczne jest omówienie jego specyfiki anatomicznej. Nerka pokryta jest włóknistą torebką łącznotkankową, a jej układ gromadzenia i wydalania moczu oraz miąższ.

Funkcje tego narządu są liczne - metaboliczne, wydalnicze, osmoregulacyjne, endokrynologiczne, jonoregulacyjne i krwiotwórcze. Głównym z nich jest oczywiście wydalniczy. Dochodzi do tego dzięki procesom filtracji i wydzielania. Jak to działa?

Z kłębuszka włośniczkowego w ciałku nerkowym krew i treść osocza są filtrowane do torebki Shumlansky`ego-Bouwmana. Płyn, który powstaje w konsekwencji to mocz pierwotny. Jest on następnie transportowany wzdłuż kanalików zwojowych nefronu, gdzie składniki odżywcze, elektrolity i woda są wchłaniane z powrotem do krwi. W moczu podstawowym pozostają kreatyna, mocznik i kwas. W ten sposób powstaje mocz wtórny.

Mocz ten jest transportowany z kanalików zwojowych do miedniczki nerkowej, a następnie do moczowodu i do pęcherza moczowego. W ciągu jednego dnia przez nerki przechodzi około 1700-2000 litrów krwi. Jak dużo moczu pierwotnego jest wytwarzane? Około 120-150 litrów! Moczu wtórnego jest tylko 1,5-2 litry.

Współczynnik filtracji, nawiasem mówiąc, zależy od kilku czynników. Wśród nich:

 • Różnica ciśnień między tętniczką odchodzącą a tętniczką doprowadzającą.
 • Właściwości błony podstawnej kłębuszka nerkowego.
 • Różnica ciśnienia osmotycznego między światłem torebki bowdena a krwią w sieci kapilarnej kłębuszka nerkowego.

Przy omawianiu funkcji nerek pod pytaniem: "Co znajduje się poniżej żeber po prawej stronie??"Powinienem powiedzieć, że ten sparowany organ gra rola podstawowa W utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej osocza. Tam też znajdują się substancje osmotycznie czynne w stabilnych stężeniach.

To oczywiście przez nerki końcowe produkty przemian azotowych oraz związki toksyczne i obce opuszczają organizm.

Organ ten pomaga w eliminacji nadmiaru substancji pochodzenia organicznego i wytworzonych przez człowieka, bierze udział w metabolizmie białek i węglowodanów, pomaga w tworzeniu potrzebnych organizmowi pierwiastków, np. reniny, która konieczny dla Regulacja ciśnienia krwi, czyli erytropoetyna, która reguluje tempo powstawania czerwonych krwinek.

Dwunastnica zstępująca

Patrząc na schemat anatomiczny ludzkiego ciała, można zobaczyć, co znajduje się po prawej stronie pod żebrami z przodu. A część zstępująca dwunastnicy należy do listy ogólnej.

Zaczyna się od górnego łuku. Następnie schodzi i skręca w lewo, tworząc zakręt dolny, który w terminologii medycznej nazywany jest flexura duodeni inferior. Stąd pochodzi dolna, pozioma część 12 dwunastnicy.

anatomia ludzka prawej wnęki

Górna połowa, jak wspomniano wcześniej, znajduje się w wyższym piętrze brzucha. Poniżej, odpowiednio, na prawo od korzenia krezki okrężnicy poprzecznej.

Co do wielkości? Długość dwunastnicy zstępującej 12 wynosi około 9-12 cm. W średnicy osiąga 4,5-5 cm.

Co ciekawe, istnieje część jelita, która nie jest szczególnie ruchoma, zwana pars descendens. Jest on najściślej połączony naczyniami i przewodami z głową trzustki. U niektórych osób tylna ściana (jest to colon transversum) styka się z częścią zstępującą.

Ale to nie wszystko, co można wiedzieć o omawianym narządzie w prawej okolicy podżebrowej człowieka. Za 12 dwunastnicą znajduje się górna część prawej nerki, moczowód i naczynia. Segment dolny narządu parzystego. W bliskim sąsiedztwie znajduje się również okrężnica poprzeczna z krezką, głowa trzustki i inne części przewodu pokarmowego.

Trudno jest wyodrębnić poszczególne funkcje dolnej części dwunastnicy. Skoro jednak omówiono, jakie narządy znajdują się po prawej stronie poniżej żeber, możemy mówić o ogólnych zadaniach przez nią wykonywanych. W takim zestawieniu wyróżnione są funkcje 12 dwunastnicy:

 • Dostosowanie wodoru (pH) napływającego z żołądka pokarmu do pH zasadowego, które nie podrażnia dystalnego odcinka jelita cienkiego. Jest niezbędny do prawidłowego trawienia.
 • Regulacja i inicjacja wydzielania enzymów żółciowych i trzustkowych.
 • Utrzymanie pętli sprzężenia zwrotnego z żołądkiem. Przejawia się to w otwieraniu i późniejszym zamykaniu jego wrót, a także w regulacji kwasowości soku żołądkowego.

Okrężnica wstępująca

Skoro temat brzmi "Co znajduje się w prawej części brzucha pod żebrami??", musimy też mówić o okrężnicy wstępującej. Co to za organ?? Jest to początkowa część okrężnicy (a przy okazji także kontynuacja okrężnicy ślepej).

Nie bierze bezpośredniego udziału w trawieniu. Jego funkcją jest wchłanianie wody i elektrolitów. Konsekwencją tego jest to, że płynny śluz, który jest transportowany do jelita grubego z jelita cienkiego, zamienia się w kał o gęstszej konsystencji.

Okrężnica wstępująca znajduje się w jamie brzusznej, po prawej stronie. Nie można jednak powiedzieć, że jego pozycja jest trwała. Kiedy człowiek znajduje się w pozycji wyprostowanej, proksymalna część jelita skierowana jest ku górze.

Narządy w prawym podżebrzu człowieka

Ma 24 centymetry długości. Jego wewnętrzna średnica wynosi około 7 cm. W miejscu, w którym jelito wstępujące styka się z jelitem ślepym, znajduje się zwieracz bouzi. Nazwa nadana okrężnemu pęczkowi włókien mięśniowych, który ma kształt głębokiej bruzdy okrężnej.

Jelito ślepe

Aby odpowiedzieć na pytanie: "Co znajduje się po prawej stronie poniżej żeber z przodu??", należy powiedzieć coś o cechach fizjologicznych kątnicy. Co to jest? Jest to pierwsza część jelita grubego, która leży w prawym dole biodrowym. Wyrostek robaczkowy, o którym będzie mowa później, promieniuje od kątnicy. A z nim łączy się zwieracz Buzi, czyli jelito wstępujące.

Zwykle ze wszystkich stron pokryty jest otrzewną, a jego położenie w organizmie jest wewnątrzotrzewnowe. Często jednak kątnica leży mezoperacyjnie. To znaczy, że jest pokryty otrzewną tylko z trzech stron.

Budowa jelita ślepego przypomina budowę jelita grubego. Błona śluzowa ma niewielkie fałdy. Są jak zastawki z dużą ilością włókien mięśniowych. Jest duża fałda, ale jest samotna.

W błonie śluzowej znajdują się komórki bocalovidalne i gruczoły liberkusowe. Jelito ślepe jest bezpośrednio zaangażowane w proces trawienia. Dzięki gruczołom liberalnym (zwanym kryptami), które produkują komórki dla kosmków, powierzchnia jelita jest wyłożona błoną śluzową. To ona pomaga w przemieszczaniu się śliny przez przewód.

Mówiąc najprościej, główną funkcją jelita ślepego jest wchłanianie płynnego składnika masy, który następnie staje się kałem.

Załącznik

Jest to kolejny narząd znajdujący się poniżej żeber z przodu po prawej stronie. Dokładniej, wyrostek jest wyrostkiem robaczkowym jelita ślepego i oczywiście nadal znajduje się znacznie poniżej żeber. Znajduje się w prawym jelicie krętym i ma wąską jamę. Otwiera się do jelita ślepego otworem, który jest otoczony klapą, małym fałdem błony śluzowej. Ciekawe jest to, że światło to u niektórych osób z wiekiem ulega zarośnięciu, częściowo lub całkowicie.

gdzie znajduje się prawy obszar podżebrowy u mężczyzny

Jaką funkcję pełni wyrostek robaczkowy?? Ochronna. Znajdujące się w nim skupiska tkanki limfoidalnej tworzą obwodowy układ odpornościowy. A u roślinożerców np. mikroflora obecna w wyrostku bierze udział w procesie trawienia celulozy.

Odpowiedź na pytanie: "Co znajduje się po prawej stronie żeber człowieka??"Jednak dla kogoś z wyrostkiem robaczkowym trudniej jest przywrócić florę jelitową, jeśli miał infekcję.

W rzeczywistości wyrostek jest składowiskiem bakterii. Nie wchłania tego, co jest w jelicie, więc jest dobrą pożywką dla pożytecznych bakterii. Jest to również inkubator dla E. coli.

Wyrostek robaczkowy jest ratunkiem dla pierwotnej mikroflory jelita grubego. Zawiera konglomeraty pęcherzyków limfoidalnych, a sam narząd funkcjonuje jako jednolity układ odpornościowy błony śluzowej.

Ale jak każdy wie, wiele osób ma usunięty wyrostek robaczkowy. Dlaczego? Wskazaniem do tej operacji jest przewlekłe i ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, które objawia się jako zapalenie wyrostka robaczkowego.

Dlaczego boli prawy dolny odcinek kręgosłupa??

Tak więc wszystkie organy w tej dziedzinie zostały wcześniej rozpatrzone. Teraz możemy omówić kolejne palące pytanie.

Nie można od razu powiedzieć, dlaczego dana osoba odczuwa ból w prawej części podbrzusza... Ponieważ w tym obszarze, jak już można zrozumieć, koncentruje się kilka organów. I tak mogą wyglądać przyczyny w różny sposób. Nawet najbardziej wykwalifikowany i doświadczony lekarz nie jest w stanie zdiagnozować problemu na podstawie tylko jednej skargi.

A czasem faktycznie dyskomfort jest prowokowany przez niewinne przyczyny. Nadmierne ćwiczenia, na przykład, lub przejadanie się. Jeśli jednak ból jest stały, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyna leży w patologii, która zaczęła się rozwijać. A wszystkie najczęstsze schorzenia warto rozpatrywać osobno.

Problemy z wątrobą

Jest to najczęstszy powód, dla którego ludzie mają ból po prawej stronie żeber. A co tam jest?? Po prawej, wątroba i drogi żółciowe. Jeśli coś jest nie tak z wątrobą, powoduje to skurcze lub bóle. W rzeczywistości jego dokładny charakter różni się w zależności od stopnia zaawansowania danej dolegliwości. Ból może być tępy lub ostry.

że w prawym podżebrzu człowieka

Oto na jaką patologię może wskazywać dyskomfort:

 • Marskość wątroby. Inne objawy to zmiana koloru oczu i skóry, wzdęcia brzucha, wymioty i osłabienie, a także ostre zaburzenia trawienia. Ponadto powiększy się śledziona, dłonie staną się czerwone i rozwinie się żółtaczka. Mogą się również rozwinąć żylaki przełyku, występują częste krwawienia wewnętrzne, wysokie ciśnienie krwi...
 • Wirusowe zapalenie wątroby. I cokolwiek to jest (lecznicze, alkoholowe, A, B lub C). Zawsze towarzyszy temu dokuczliwy ból w prawej górnej części ramienia. Równoległe osłabienie oraz zmiany w kolorze stolca, moczu i skóry. A kał zawiera żółć i krew.
 • Stłuszczona wątroba. Rozwija się u osób cierpiących na cukrzycę i otyłość. Występuje również często u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi.
 • Rak wątroby. Objawy są podobne do tych, które występują w marskości wątroby. Oprócz Ból prawego podżebrza, gorzki smak w ustach, zmiana koloru skóry i oczu oraz wzrost temperatury. Skurcze nie są rzadkością, może dojść do zaniku mięśni i kończyn. Również zaburzone Czynność przewodu pokarmowego, krwawienie wewnętrzne.
 • Bąblowica. Jest ona spowodowana zarażeniem robakami. głównym objawem jest nieznośna ciężkość i silny ból w prawej górnej części gardła. Boryka się również z zaburzeniami trawienia, cierpi na gorączkę i chroniczną senność.

Omawiając nieprawidłowości narządów po prawej stronie żeber, należy pamiętać, że wiele schorzeń, jeśli nie są leczone, może być śmiertelne. Dlatego w przypadku wystąpienia najmniejszego dyskomfortu należy skonsultować się z lekarzem i natychmiast rozpocząć leczenie.

Problemy z układem trawiennym

Wcześniej wspomniano, że osoba ma zapalenie trzustki pod prawym podżebrzem, a logiczne jest założenie, że przyczyną bólu może być jakaś patologia przewodu pokarmowego. A jeśli rzeczywiście tak jest, to oprócz tego objawu osobie przeszkadza również biegunka, wzdęcia, "kwaśny" bekas, a także mdłości, zgaga i smak metalu w ustach.

A oto jakie mogą być problemy w takich przypadkach:

 • Zapalenie trzustki. Objawia się to stanem zapalnym, który dotyka trzustki. Osobie przeszkadzają wymioty i uczucie rozpierania w żołądku, mogą występować wzdęcia i aktywne "dudnienie".
 • Gastritis. Przy tym schorzeniu ból podżebrowy promieniuje do dolnej części pleców. Dodatkowe objawy to obrzęk brzucha i nieświeży oddech.
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego. Jeśli pęcherzyk żółciowy jest w stanie zapalnym, ból podżebrowy jest tępy i dokuczliwy. Często towarzyszy mu uczucie mrowienia zlokalizowane w okolicy brzucha.
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy są charakterystyczne - gwałtowna zapaść, nudności z gwałtownymi wymiotami, gorączka i nieznośny ból prawego podżebrza. To tak jakby organy w tym stanie stały się nadwrażliwe - odczucia są tak wyraźne. Nie dziwi fakt, że pacjenci z zapaleniem wyrostka robaczkowego są natychmiast hospitalizowani.
 • Nieprawidłowości w obrębie okrężnicy. Należą do nich wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, infekcje jelitowe i nieprawidłowa mikroflora, a także uchyłki i podrażnienia.
 • Perforacja jelita. Schorzenie to charakteryzuje się jelitem grubym, przez które cały pokarm dostaje się do jamy brzusznej.

Jest jeszcze jeden powód, na który warto zwrócić uwagę przy omawianiu osobliwości ludzkiej anatomii. Ból w prawej okolicy podżebrowej często występuje po wysiłku fizycznym. Jeśli się utrzymują, to przyczyną jest dyskineza żółciowa. Dyskineza żółciowa zwykle ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Problemy z układem moczowo-płciowym

Wcześniej, w opowieści o tym, gdzie znajduje się prawa okolica podżebrowa człowieka i jakie narządy się w niej znajdują, była mowa o nerkach. Są one częścią układu moczowo-płciowego. Jeśli istnieje patologia dotykająca go, osoba zaczyna odczuwać ból po prawej stronie, w okolicy żeber, a także pieczenie w pachwinie, duszności, gorycz i suchość w ustach.

Mogą również wystąpić objawy odurzenia, skrajne zmęczenie, gorączka i nieregularne oddawanie moczu. Człowiekowi doskwierają też bóle lędźwiowe, czasem obrzęk kończyn dolnych. Jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte w odpowiednim czasie, może rozwinąć się ropień.

co jest pod prawym podżebrzem człowieka

Nieprawidłowości związane z tymi objawami są wymienione poniżej:

 • Martwica brodawek nerkowych. Często towarzyszy chorobom zakaźnym i cukrzycy. Może pojawić się krew w moczu; w najgorszych przypadkach dochodzi do wstrząsu septycznego.
 • Górne zapalenie nerek. Innymi słowy, zapalenie tkanki tłuszczowej nerek. Pacjentowi przeszkadza utrata sił, duszność, dyskomfort i ból brzucha.
 • Pyelonephritis. Nagła gorączka do 40° C, nudności, wymioty, silne osłabienie, utrata apetytu, pocenie się i tępy ból podżebrowy. Może wystąpić mrowienie w dolnej części pleców.
 • Guz nerki. Objawy są takie same jak w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek.
 • Niewydolność nerek. Ból jest zlokalizowany w żebrach i dolnej części pleców, a chory cierpi na zwiększoną męczliwość, obrzęki kończyn dolnych i zaburzenia dyzuryczne. Wysypka na skórze i metaliczny smak w ustach.

Również ból podżebrza u mężczyzn może świadczyć o rozwoju zapalenia prostaty. Dyskomfort w dolnej części pleców, spadek potencji i przedwczesny wytrysk. Inne objawy to osłabienie, bóle, gorączka i zaparcia.

Wniosek

Powyższe szczegóły dotyczące tego, co znajduje się pod prawym podżebrzem i jakie funkcje pełnią te narządy.

Podsumowując, przyczyn bólu w tej okolicy jest znacznie więcej. I nawet jeśli odpowiedź na pytanie: "Co jest po prawej stronie pod żebrami??"Należy jeszcze mieć świadomość, że ból w tej okolicy nie zawsze jest spowodowany przez znajdujący się w niej narząd.

Dyskomfort może być spowodowany przez choroby układu krążenia, gonty, ciążę, złamanie, przeponę, zapalenie płuc i inne. Dlatego nie należy próbować identyfikacji na własną rękę, ale Umów się na spotkanie udać się do lekarza.

Tylko specjalista, po wykonaniu wszystkich wskazanych procedur diagnostycznych, może zidentyfikować czynnik wywołujący ból, a następnie przepisać skuteczne, kompetentne leczenie dostosowane do konkretnego pacjenta.

Artykuły na ten temat