Kwiat krotonu: pielęgnacja domowa, podlewanie, przesadzanie i rozmnażanie

Kroton jest piękną rośliną, która zachwyca urodą swoich zmiennych liści. Wiele gospodyń marzy o tym, by mieć w domu kwiat krotonu. Opieka w w domu Nie jest łatwa w pielęgnacji, co wynika z delikatnego charakteru uprawy. To dlatego, że zakład jest bardzo wymagający. Chcemy za pomocą tego artykułu pokazać, jak hodować kroton w domu.

Skrupulatna piękność

Kroton, lub codium, jak się go często nazywa, należy do rodziny molochowatych, do której należy wielu mieszkańców lasów deszczowych i ozdobnych roślin domowych.

Różnorodność kolorów

Jak można sobie wyobrazić, warunki uprawy w tropikach i w domu są bardzo różne. Dlatego nie jest łatwo Dzika przyroda Krotony osiągają do trzech metrów wysokości. Przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć w domu 1,5 m. Po pokonaniu pewnych trudności w pielęgnacji można uzyskać piękny kwiat, zachwycający swoim urozmaiconym ulistnieniem. Wysiłek włożony w proces czyszczenia jest wart rezultatu, który otrzymamy na końcu.

Opis kwiatu

Kroton nazywany jest czasem codium lub płaszczem Józefa. Greckie słowo oznaczające roślinę oznacza "głowę". Dlaczego roślina została tak nazwana, eksperci nie wiedzą na pewno. Istnieje sugestia, że roślina została nazwana na cześć miasta w południowych Włoszech.

Dzikie formy Croton występują w północnej Australii i na wyspach Pacyfiku, a także w południowo-wschodniej Azji i Indiach. Rodzaj ten ma wiele gatunków. Ale kultura wewnętrzna jest reprezentowana tylko przez cętkowany kroton i jego hybrydy. Kwiat krotonu (zdjęcia podajemy w artykule) jest uważany za jedną z najpiękniejszych ozdobnych roślin domowych. Stosowany jest jako dekoracja wnętrz. W niektórych krajach kroton jest uważany za opiekuna domu, który chroni mieszkanie przed negatywną energią.

Pielęgnacja krotona

W domu zwykle nie rośnie wyżej niż 1-1,5 m, nawet przy najlepszej opiece. Opis kwiatu krotonu, oczywiście, nie może przekazać wszystkich jego uroda. Dekoracyjność rośliny jest jej główną zaletą. Bardzo często codium są wykorzystywane do dekoracji sal, holi, biur i innych miejsc. Ich piękne liście o różnych kształtach i jaskrawych kolorach niezmiennie przyciągają uwagę ludzi. Codium wygląda jak małe drzewo. Tworzenie korony jest dość powolne, więc nie spodziewaj się szybkich rezultatów. Często są one przycinane okazjonalnie, aby uzyskać piękny krzew.

Codium jest rośliną kwitnącą. Ale kwitnienie jest rzadkie. Roślina wytwarza strzałkę z małymi, niepozornymi kwiatami, zabarwionymi na bladożółty odcień. Warto powiedzieć, że kwitnienie krotonu nie dodaje szczególnego piękna. Ale roślina zużywa dużo energii i składników odżywczych. Dlatego wielu hodowców kwiatów woli początkowo usunąć strzałkę, aby nie stracić zapasu składników odżywczych.

Rozmaitości

Dla Rodzaje, które można uprawiać w domu Istnieje kilka odmian krotonu. Różnią się one kształtem, wielkością i formą kształt i wielkość liści, a także jego kolorystykę. Najbardziej Najpopularniejsza odmiana to Croton cętkowany jest uważany za. Roślina ma kształt krzewu i dorasta do trzech metrów wysokości. Liście na gałęziach mają kolor zielono-brązowy. Istnieje kilka odmian, a główną różnicą jest kształt liści:

 1. Odmiana "excelent. Ma charakterystyczne liście dębu, z wierzchu żółto-zielone, a od spodu bordowe.
 2. Odmiana "Disraeli. Ma klapowane liście o ceglastobrązowym spodzie i zielonożółtym spodzie z charakterystycznymi żyłkami i cętkami.
 3. Odmiana "black prince". Roślina ta ma bardzo egzotyczny wygląd. Na czarnej powierzchni liści pojawiają się czerwone i pomarańczowe plamki i smugi.
 4. Odmiana "petra. Ten gatunek może mieć klapowane, owalne i spiczaste liście o ciemnozielonym kolorze z żółtymi smugami i cętkami.
 5. Pani Aiston. Niewielkie drzewa mają jaskrawo zabarwione liście, które mogą być żółto-różowe, ciemno-bordowe z różowymi plamkami lub złote z czarnymi kropkami.
Różnorodność kolorów

Równie popularny wśród florystów jest kroton varigatum. Kształtem przypomina krzew z nagim pniem. Jego liście mają zielono-brązowe zabarwienie. Varigatum jest reprezentowane przez kilka gatunków:

 1. Kroton płaskolistny ma owalne, faliste liście, które osiągają długość 30 cm i szerokość 10 cm.
 2. Varigatum. Charakteryzuje się trójlistnymi liśćmi, które mogą być jednolite lub zróżnicowane. Osiągają one długość 22 cm.
 3. Kroton wyrostkowy ma charakterystyczne zielone i cętkowane liście, które składają się z kilku blaszek.
 4. Kolorowe codium jest aktywnie wykorzystywane przez hodowców do produkcji nowych hybryd.

Dojazd

Jak pielęgnować kroton w domu (zobacz zdjęcia kwiatów w artykule)? Wiele zależy od jakości rośliny, którą kupisz w sklepie. Dlatego chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o, Jak to zrobić dobrze Wybierz roślinę. Kupuj tylko zdrowe okazy. Rośliny powinny mieć sztywne, sprężyste liście o jasnym zabarwieniu. Na ich powierzchni nie może być śladów szkodników.

Kupno krotonu

Nie zaopatruj się w okazy o wiotkich liściach, bo z pewnością odpadną w okresie adaptacji w Twoim domu. W najgorszym przypadku roślina może nawet umrzeć. Szczególnie młode rośliny, gdyż łatwiej się ukorzeniają i łatwiej znoszą okres adaptacyjny. Nie trzeba kupować gotowej rośliny w sklepie - wystarczy wziąć od znajomych lub sąsiadów sadzonkę krotonu, który nam się podoba.

Światło i temperatura

Właściwa temperatura i oświetlenie są niezbędne w opiece domowej. Roślina domowa kroton wyróżnia się spośród innych roślin oszałamiająco jasnym kolorem liści, który przyciąga uwagę florystów. Aby krzewy cieszyły nas swoimi barwnymi kolorami, należy posadzić je w dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapominaj, że roślina traci swoją wyjątkową atrakcyjność, jeśli brakuje jej światła. Ale jednocześnie w lecie krotony potrzebują cienia od bezpośrednich promieni. Jego liście tylko pozornie są sztywne. Jednak słońce powoduje szybkie oparzenia słoneczne, które wyglądają jak plamy. W zimie roślinę można ustawić na oknie wychodzącym na południe. Przy odpowiedniej pielęgnacji, kwiat krotonu z pewnością zachwyci Cię swoim pięknem.

Nie należy zapominać, że codium pochodzi z tropików i w związku z tym jest rośliną ciepłolubną. Właściwa temperatura jest ważnym elementem pielęgnacji domowej. Kwiaty Croton wymagają temperatura powietrza pomieszczenia, w którym się znajduje. Optymalna temperatura dla upraw to +20...+22 stopnie. Należy pamiętać, że temperatura nie może spaść poniżej +16 stopni Celsjusza. Latem można ustawić krzewy na balkonie lub na zewnątrz w ogrodzie, chroniąc je przed wiatrem i palącym słońcem.

Wilgotność

Pamiętaj, że mieszkańcy tropików bardzo lubią wysoką wilgotność powietrza. Opryskiwanie krzewów powinno więc stać się stałym elementem domowej pielęgnacji. Kwiat krotonu należy regularnie kąpać i zraszać wiosną i latem.

Jeśli roślina jest przechowywana w chłodnym miejscu w czasie zimy, można praktycznie uniknąć jej podlewania. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie ma tendencję do dość silnego wysuszania powietrza. Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy zimowymi opryskami, odsuń krzewy od kaloryferów. W przeciwnym razie będziesz musiał nawilżać powietrze dwa razy dziennie. Istnieje również prosty sposób na zwiększenie wilgotności. Obok doniczki należy postawić pojemnik z wodą lub tackę z wilgotnym mchem lub clayditem. Jest jeszcze jeden sposób na utrzymanie niezbędnej wilgotności dla kwiatu croton. Pielęgnacja domowa może być znacznie ułatwiona dzięki zastosowaniu nawilżacza, który lepiej umieścić w pobliżu krzewu.

Kolejnym ważnym punktem w pielęgnacji jest regularne przecieranie liści wilgotną gąbką. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu.

Podlewanie

Hodowcy amatorzy często mają wiele pytań dotyczących Właściwa pielęgnacja w domu Odpowiedź:. Kroton z kwiatów wewnętrznych nie może być nazwany bezpretensjonalną uprawą. Jest bardzo wrażliwy, dlatego należy o niego dbać szczególnie starannie. Ważne właściwie zorganizowany Podlewanie rośliny. Podlewaj krzewy tak, aby gleba była zawsze lekko wilgotna. Musi być jednak cały czas utrzymywana w stanie wilgotnym ważne jest, aby Unikać zastoju wody w korzeniach. Podlewanie jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji. Rośliny krotonu nie lubią suchości, ale nie tolerują zbyt dużej wilgoci, co prowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Jednocześnie zbyt duża ilość suchych liści powoduje ich opadanie i zasychanie.

Więc Zaleca się stosowanie Odprowadzanie wody przy sadzeniu. Kwiat krotonu (patrz zdjęcie). W artykule) podlewać regularnie i obficie, ale unikać stagnacji wilgoci.

Niesamowita kolorystyka zbiorów

Zimą i jesienią należy zmniejszyć podlewanie, jeśli w pomieszczeniu panuje chłód. Doświadczeni floryści zalecają stosowanie wyłącznie ciepłej, osiadłej wody. Jest to warunek konieczny Nie tylko podlewanie, ale i opryskiwanie. Najlepsza jest woda filtrowana. W lecie roślina potrzebuje prysznica.

Stosowanie nawozu

Zdjęcie kolorowego kwiatu krotonu pokaże Ci piękno jego wariacyjnej barwy. Jak dbać o uprawę, aby uzyskać piękne krzewy jak w sklepie? Nawozić regularnie. Od kwietnia do listopada konieczne są dwa karmienia w miesiącu. W okresie zimowym wystarczy jedna aplikacja nawozu w miesiącu.

Nawożenie

Nawożenie należy wykonać nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin liściowych. Nawozić rośliny po zbyt obfitym podlewaniu, aby nie przypalić korzeni.

Instrukcja przesadzania

Nie jest tajemnicą, że praktycznie wszystkie kwiaty domowe wymagają przesadzania w regularnych odstępach czasu. Kroton jest bardzo kłopotliwy w pielęgnacji w domu. Ale trzeba ją co roku przesadzać. Przesadzanie dorosłych roślin można wykonywać znacznie rzadziej - mniej więcej raz na trzy lata. Przesadzanie należy przeprowadzić wiosną przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Do krotonu należy stosować glebę, która najlepiej odpowiada glebie, w której rośnie w środowisku naturalnym. Wielu hodowców zaleca zakup gotowego podłoża. Ale można też mieszać samemu. W tym celu należy wymieszać w równych proporcjach humus, przesiany piasek, ziemię pod sodę i torf. Nawiasem mówiąc, do mieszanki można dodać węgiel drzewny, aby uniknąć gnicia systemu korzeniowego. Przygotowana mieszanka doniczkowa powinna być kalcynowana w Umieszczanie w garnku w piekarniku lub Rozcieńczyć roztworem manganu, aby nie pozostały larwy owadów.

Wygoda gotowych podłoży polega na tym, że można je stosować bez wstępnej obróbki.

Wybór donicy

Przed posadzeniem kwiatu krotonu należy prawidłowo wybrać odpowiednią doniczkę. Dla młodych roślin najlepsza jest płytka, średniej wielkości donica. W doniczce nie ma zbyt dużo miejsca - inaczej korzenie mogą zgnić. Przesadzić roślinę, gdy zauważy się korzenie widoczne z otworu drenażowego. Nowy wazon musi być nieco szerszy niż stary. Średnica powinna być zwiększona o nie więcej niż 5 cm.

Młode rośliny ze sklepu nie muszą być od razu przesadzane. W podłożu będą miały wystarczającą ilość składników odżywczych na długi czas. Ważne jest, aby na początku odpowiednio zadbać o kwiat. Kroton (zdjęcie podane w artykule) musi zaadaptować się w swoim mieszkaniu i przyzwyczaić do nowych warunków. Przeniesienie go ze sklepu do domu jest dla rośliny stresujące. Przesadzanie w tym czasie może więc spowodować śmierć krzewu.

Przesadzanie

Wielu początkujących hodowców kwiatów zastanawia się, jak posadzić kroton. Roślina wymaga dobrego drenażu. Na dnie naczynia należy zatem umieścić warstwę keramzytu o grubości co najmniej trzech centymetrów. Przed posadzeniem roślinę trzeba dobrze namoczyć w ziemi, aby delikatnie wyciągnąć korzenie ze starego wazonu, nie uszkadzając ich. Jeśli bryła korzeniowa nie rozpadnie się, system korzeniowy pozostanie nienaruszony.

Na dno pojemnika wysypuje się glebę z drenażem. Następnie umieść krzew w wazonie i przykryj korzenie ziemią. Docisnąć glebę ręką. Zasadzony krzew należy obficie podlać letnią wodą. Ważne jest, aby potem odpowiednio zadbać o kwiat. Croton (zobacz zdjęcie). Rośliny po przesadzeniu należy przesadzić do artykułu) w miejsce lekko zacienione. Roślina wymaga regularnego podlewania i zraszania liści.

Sadzenie sadzonki

Młode krotony należy przesadzać co roku. Po przesadzeniu rośliny do pojemnika o średnicy 25 cm nie należy jej już przesadzać. Górna część gleby może być odnawiana co roku. Jest to w zupełności wystarczające dla rośliny.

Propagowanie

Jak hodować krotony? Kwiat może być rozmnażany na kilka sposobów: Nasiona i sadzonki. Ostatnia metoda jest bardzo łatwa i poręczna. Aby uzyskać młodą roślinę, wystarczy odciąć wierzchołek i ukorzenić ją. Jeśli chcesz zrobić kilka sadzonek, będziesz musiał podzielić pęd na kilka części. Proszę zwrócić uwagę, Że każdy kawałek łodygi musi mieć co najmniej jeden zdrowy Jeden liść i jedno międzywęźle. Dopiero wtedy można ukorzenić sadzonkę i uformować nowy kwiat. Rozmnażanie krotonu jest łatwe. Powstałe strzępy łodygi wydzielają mikowy sok, który jest trujący. Biały sok należy zmyć wodą. Pozostawić sadzonki do wyschnięcia na kilka godzin. Usuń liście z ich spodniej strony. Odetnij górną połowę liści równolegle do żyłek.

Propagacja

Wysuszone sadzonki można umieścić w słoiku z wodą. Płyn w garnku nie powinien być zimny (+23 ... +30 stopni). W chłodniejszej wodzie roślina nie ukorzeni się, lecz zgnije. Jak rozmnażać kwiat? Kroton, którego zdjęcie jest uderzająco piękne, można posadzić w doniczce tylko po, Gdy korzenie urosną do 2 cm długości. Następnie należy regularnie zraszać glebę i samą roślinę. Gdy liście odzyskają swoją elastyczność, kroton zacznie rosnąć.

Rozmnażanie przez nasiona

Roślina może być również rozmnażana przez nasiona. Należy pamiętać, aby do siewu używać świeżo zebranego materiału. Nasiona krotonu szybko tracą zdolność kiełkowania. Doświadczeni floryści zalecają rozmnażanie rośliny przez sadzonki. Po pierwsze, metoda ta jest znacznie łatwiejsza, a po drugie pozwala zachować wszystkie cechy odmianowe. Niestety tych samych wyników nie można osiągnąć poprzez rozmnażanie z nasion. Proces ten jest bardzo czasochłonny i nie daje pożądanych rezultatów.

Jeśli zdecydujesz się na użycie nasion, należy je podgrzać w wodzie o temperaturze 60 stopni przez 30 minut. Następnie należy je pozostawić na 24 godziny, aby napęczniały w płynie.

Przygotowane nasiona wysiewa się do pojemników z ziemią na głębokość nie większą niż jeden centymetr. Skrzynki z sadzonkami przykrywamy szkłem i umieszczamy w ciepłym miejscu o temperaturze co najmniej 22 stopni. Podlewać przez konewkę, aż nasiona wykiełkują. Następnie należy usunąć szkło i ustawić donice w jaśniejszym miejscu. Gdy rośliny rozwiną trzeci liść, można je przesadzić do własnych pojemników i przyjąć młode kwiaty domowe Crotona. Jak dbać o sadzonki po jej zakończeniu? Pielęgnacja sadzonek jest dokładnie taka sama jak dorosłych roślin.

Przeszczepy

Pewnie zauważyliście, że pień krotona często staje się goły. Będzie to miało wpływ na wartość ozdobną krzewu. Nie należy się jednak zniechęcać. Z rośliny można pobrać przewiewne szczepy dla młodych. W czerwcu w odległości 10-15 centymetrów od szczytu wykonać na łodydze okrągłe nacięcie o szerokości 0,8 cm. Miejsce cięcia należy zawsze potraktować środkiem stymulującym, aby korzenie szybko się utworzyły. Można również użyć mchu sphagnum i owinąć go wokół rośliny. Nacięcie u góry przykryć folią spożywczą i związać sznurkiem. Ceramika nie powinna być zbyt grubo przyklejona na wierzchu, tak, że mech może było regularne nawilżanie mchu. Pierwsze pędy pojawią się w ciągu około miesiąca. Ale cięcie możesz wykonać dopiero wtedy, gdy korzenie urosną do pięciu centymetrów. Materiał rozmnożeniowy zachowuje zwykle wiele liści. Będziesz potrzebował dobrego systemu korzeniowego, aby utrzymać je przy życiu.

Sadzonki sadzi się w doniczce z przygotowaną ziemią. Sadzonki umieszcza się w cieniu na dwa tygodnie. W tym okresie należy często zraszać roślinę. Jest jeszcze bardzo słaba i dlatego nie może uzyskać wystarczającej ilości wody przez swoje korzenie.

Obcinanie potomstwa może odbywać się w inny sposób. Zdrewniałe pędy przyciska się do ziemi i przykrywa ziemią. Aby przyspieszyć rozwój systemu korzeniowego, można usunąć korę z dolnej części gałęzi. Gdy młode liście wyłonią się z ziemi, nowa roślina może zostać oderwana od matki.

Przycinanie

W każdym magazynie można zobaczyć piękne zdjęcia kwiatu krotonu. Jak dbać o roślinę, aby uzyskać piękne drzewko, takie jak to? Roślina wymaga przycinania. Nawiasem mówiąc, wielu hodowców zaniedbuje to, mimo że przycinanie jest niezbędnym elementem pielęgnacji. Codium/croton (zdjęcie kwiatu podane w artykule) może mieć bardzo piękny kształt, jeśli jest regularnie kształtowany. Właściciele domów rezygnują z tworzenia koron z powodu trującego soku rośliny. Jest to jednak zasadnicza nieprawda. Faktem jest, że przycinanie pełni kilka funkcji:

 1. Kształtowanie pięknego drzewa lub krzewu.
 2. Zapobieganie ewentualnemu zubożeniu roślin z powodu braku składników odżywczych do wszystkich pędów.
 3. Zabieg higieniczny dla uszkodzonych i wysuszonych liści i gałęzi.

Nie przerażaj się trującym sokiem, który nie sprawia, że przycinanie staje się przeszłością. Po tym wszystkim, chcesz skończyć z pięknym kwiatem wewnętrznym. Jak dbać o kroton? Przycinanie rośliny powinno odbywać się w rękawiczkach, aby chronić skórę. Sok sprzyja szybkiemu zaciśnięciu się sadzonki, dzięki czemu sadzonki dobrze się ukorzeniają.

Kształtowanie krzewu

Przycinanie powinno być przeprowadzane regularnie. Gdy wysokość jest odpowiednia wszystkie pędy należy przyciąć lub wyciąć. Pozwoli to na wspieranie gęstego wzrostu bocznego.

Wiek rośliny ma również wpływ na pielęgnację. Gdy rośliny są młode, kroton domowy można przycinać. U dojrzałych okazów gałęzie są obcinane. Po każdym zabiegu należy potraktować roślinę środkiem stymulującym i umieścić w szklarni.

Należy pamiętać, że podczas cięcia należy usunąć pąki kwiatowe i kwiatostany, jeśli są obecne. Faliste kwiaty wcale nie upiększają krzewów i drastycznie je uszczuplają, wpływając na ich wygląd. Różne odmiany mają różne wymagania dotyczące przycinania. Wiadomo, że kwitnienie krotonu jest bardzo delikatne "Petra" Nie rozgałęzia się zbyt dobrze. Jeśli chcemy uzyskać efekt bujnego krzewu, warto posadzić kilka krzewów w jednym wazonie. Idealną mieszankę można osiągnąć. W tym przypadku trzeba formować każdą roślinę indywidualnie.

Przycinanie należy wykonać wczesną wiosną. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem aktywnego okresu wegetacyjnego. Pierwsze przycinanie można wykonać, gdy roślina osiągnie 15 cm wysokości. W tym przypadku należy odciąć górne punkty wzrostu. Następnie wszystkie pędy zostaną przycięte, gdy osiągną długość około 20 cm. Ten sposób cięcia pobudza pąki boczne, dzięki czemu krzew silnie się rozgałęzia.

Kształtowanie pięknego krzewu to coś więcej niż tylko jego odpowiednie przycinanie. Regularnie obracaj roślinę w stosunku do źródła światła. Dzięki temu korona nie ulega przekrzywieniu. Dorosłe krotony powinny mieć oczyszczone miejsca cięcia za pomocą pokruszonego węgla drzewnego. Nawiasem mówiąc, sadzonki mogą być wykorzystane do tworzenia nowych roślin.

Możliwe problemy

Piękno liści to główna cecha kwiatu wewnętrznego - krotonu. Wyjaśniliśmy już, jak o nią dbać. Unikanie problemów poprzez przestrzeganie wszystkich zasad. Jeśli coś jest nie tak z rośliną, poszukaj błędów w pielęgnacji. Ich usunięcie pomoże przywrócić krzew do dawnego stanu.

Dlaczego liście krotonu opadają?? Kwiat może zrzucić liście u dołu pnia. Ten proces jest naturalny. Nie należy się w tym przypadku martwić, o ile reszta liści jest jeszcze w dobrym stanie.

Jeśli zauważysz, że końcówki liści wysychają, powodując ich odpadanie, wskazuje to na niski poziom wilgotności w domu. Tropikalna piękność nie otrzymuje wystarczającej ilości wilgoci i wysycha.

Suche liście na roślinie

Jeśli roślina jest przechowywana w niskiej temperaturze, krawędzie blaszek liściowych wysychają. Mogą też powstawać brązowe plamy. Zjawisko to występuje, gdy roślina cierpi z powodu zimna i w efekcie zrzuca liście. Zjawisko to może wystąpić również wtedy, gdy krzew jest narażony na przeciąg.

Jeśli kroton przez dłuższy czas nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, usycha i traci liście. Ponieważ system korzeniowy nie może uzyskać wystarczającej ilości wilgoci, cała roślina nie może uzyskać wystarczającej ilości wilgoci.

Czasami kroton zrzuca swoje liście. Dlaczego tak się dzieje? Taka sytuacja to reakcja rośliny na zimno. Gdy korzenie marzną, nie dostarczają roślinie wilgoci. Doniczkę należy przenieść w ciepłe, słoneczne miejsce i uregulować podlewanie. Pomiędzy okresami zwilżania gleba powinna wysychać na kilka centymetrów w głąb grochu. Dopóki sytuacja się nie unormuje, nie należy karmić rośliny. Należy ją spryskać wodą i zawinąć w przezroczystą torbę.

Utrata sztywności liści świadczy o nadmiernej wilgotności gleby. Zbyt obfite i częste podlewanie zapobiega wysychaniu gleby. Czasami łodygi mogą nawet zgnić. Jednak największe zagrożenie stanowi gnicie systemu korzeniowego. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie harmonogramu podlewania.

Czasami kroton w ogóle nie chce rosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Sytuacja ta ma miejsce, gdy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Dla mieszkańca tropików, słońce jest podstawą życia. Aby zaradzić tej sytuacji, należy przenieść doniczkę w jaśniejsze miejsce.

Nagłe zamieranie liści jest możliwe, jeśli roślina zostanie podlana zimną wodą. Croton woli ciepłą wodę. В zimna pogoda Woda musi być lekko podgrzana.

Nie przejmuj się, jeśli młode liście na krzewie są mało ozdobne. To normalne zjawisko. Nowe liście mają zwykle matowy żółty lub zielony kolor, który z wiekiem staje się bardziej zróżnicowany.

Choroba

Roślina ta rzadko choruje, ponieważ jest trująca. Ale niewłaściwa pielęgnacja może też skutkować chorobą afrodyzjakalną.

Croton czasami cierpi na antraknozę. Choroba pojawia się przy częstym podlewaniu zimną wodą. Objawami antraknozy są popielato czerwone i czerwone plamy szarawy na liściach. Grzyb ten jest bardzo niebezpieczny dla upraw. Wnika w tkanki rośliny i atakuje ją. Chore krzewy należy odizolować i poddać działaniu środka przeciwgrzybicznego. Wszystkie rośliny, które miały kontakt z krotonem muszą być potraktowane biopreparatami.

Zgnilizna korzeni jest równie niebezpieczna. Może to nastąpić w wyniku nieodpowiedniej kwasowości gleby. Oznaką choroby jest bladość i opadanie liści. Łodygi i korzenie miękną potem. Do walki z gniciem stosuje się szerokie spektrum środków przeciwgrzybiczych.

Przędziorki mogą zaatakować osłabione rośliny. Na roślinie pojawia się delikatna pajęczyna. Suche powietrze i brak podlewania to przyczyny porażenia.

Pojawienie się jasnego, puszystego nalotu na liściach można przypisać mączniakowi rzekomemu. Również kroton może być zaatakowany przez skalnicę. W tym przypadku na liściach pojawia się pięta. W przypadku pojawienia się szkodników należy odizolować doniczkę i potraktować ją wodą z mydłem. Następnie liście należy przetrzeć olejem spożywczym. Jeśli krzew jest szczególnie zaatakowany przez szkodniki, opryskać Actellicem lub środkiem owadobójczym.

Zamiast posłowia

Wielu hodowców uważa kroton za roślinę kapryśną. Wszystkie trudności z jego uprawą wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Najmniejsze błędy powodują gwałtowną reakcję. Szybkoschnąca piękność jest mieszkańcem tropików, nic dziwnego, że w naszych stronach nie jest łatwo się zakorzenić. Kroton może doskonale rosnąć w domu do dziesięciu lat przy odpowiedniej pielęgnacji. Bylina w rękach doświadczonych florystów może osiągnąć imponujące rozmiary.

Główną wartością uprawy są jej walory ozdobne. Kroton, odpowiednio pielęgnowany, kwitnie kolorowymi liśćmi i dużymi liśćmi. Podatny na choroby ze względu na swój trujący charakter. Jednak nieodpowiednie podlewanie i brak wilgoci sprawiają, że kroton może być kapryśny i chorowity. A to oznacza, że samo przestrzeganie zasad ostrożności uchroni cię przed kłopotami.

Artykuły na ten temat