Jak wywołać cykl menstruacyjny bez szkody dla zdrowia: leki i środki ludowe, główne przyczyny opóźnienia

Opóźniona miesiączka to poważny powód do niepokoju. Przecież to pewny znak, że z ciałem nie jest wszystko w porządku. Brak miesiączki może być również oznaką ciąży. Niektóre miesiączki nie są poważne - opóźnienie może być spowodowane przez czynniki zewnętrzne.

W tym artykule szczegółowo przedstawimy, jak wywołać cykl miesiączkowy z opóźnionym okresem poprzez Głównymi przyczynami opóźnienia miesiączki są: środki medyczne i ludowe oznacza. Powiemy Ci dlaczego jest opóźnienie, w jakich przypadkach należy pilnie skonsultować się z lekarzem, kiedy jest niebezpieczne wywoływanie miesiączki.

O swoim cyklu

Zanim wymienimy sposoby na wywołanie opóźnionej miesiączki, porozmawiajmy trochę o cyklu menstruacyjnym. Zrozumienie, dlaczego miesiączka może być opóźniona.

Sam cykl jest procesem zależnym od hormonów. Podłoże hormonalne w w ciele kobiety jest bardzo wrażliwy. Reaguje wrażliwie na szereg czynników zewnętrznych: złą dietę, zmiany warunków klimatycznych, stres i zmęczenie, przyjmowanie niektórych leków i inne. Jaka jest przyczyna opóźnionych miesiączek, oprócz ciąży?? Jak widać, powodów może być wiele.

Istnieją dwie główne fazy cyklu menstruacyjnego - folikularna i lutealna. Twój okres trwa zazwyczaj od 21 do 35 dni.

W fazie pęcherzykowej rozwija się dominujący (główny) pęcherzyk z komórką jajową. W tym czasie endometrium przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Okres ten trwa średnio 14 dni. Potem następuje owulacja - wyjście komórki jajowej z pęcherzyka przez jajowód w oczekiwaniu na zapłodnienie.

Ale faza folikularna może być opóźniona przez wpływy zewnętrzne. Z tego powodu miesiączka jest opóźniona. Dominujący pęcherzyk zaczyna się rozwijać w 16-20 dniu cyklu. A to prowadzi do opóźnienia miesiączki o 1 do 15 dni.

Co do fazy lutealnej, to jest ona bardziej stabilna. Ale w niektórych przypadkach wydłuża się o 3-5 dni, co również prowadzi do braku miesiączki. Ale dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego pojawia się miesiączka?

Podczas owulacji macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jaja. W tym czasie narząd ciężko pracuje, aby stworzyć płodowi komfortowe warunki do wzrostu i rozwoju. Następnie, pod wpływem hormonów (progesteronu i estrogenów), zmienia się wewnętrzna błona śluzowa macicy. Endometrium (jego nazwa) staje się bardziej miękkie, luźne, grubsze. Ma to na celu ułatwienie jajku ogarnięcie się i uzyskanie wartości odżywczych.

Tak więc, po udanym zapłodnieniu, jajo zstępuje do macicy i osiada na endometrium, już przygotowanym do jego przyjęcia. To właśnie tam zaczyna się rozwijać płód.

Niezapłodnione jaja umierają. Pogrubione endometrium wyściełające macicę nie jest już potrzebne temu organowi. Pozbywa się go. Jak?? Po pierwsze, zmniejsza się ilość hormonu progesteronu, który reguluje odżywianie błony śluzowej macicy. W wyniku braku składników odżywczych endometrium więdnie i zanika. Naczynia krwionośne, które wiążą ją ze ścianą macicy, stają się cieńsze. W końcu pękają.

Rozpoczyna się krwawienie, które nazywane jest krwawieniem miesiączkowym. Organizm kobiety potrzebuje go również do wypłukania z macicy martwego już endometrium.

W tym samym czasie w organizmie wzrasta poziom estrogenów. Hormon ten zmusza macicę do skurczu. Sprzyja to pękaniu naczyń krwionośnych, na których umocowane jest endometrium, wypychając zbędną już zawartość z jamy narządu wraz z krwią menstruacyjną.

Które tabletki powodują opóźnienie miesiączki

Główne przyczyny opóźnionego cyklu

Aby przepisać lek na opóźniony okres, lekarz musi zdecydować o przyczynie opóźnionej miesiączki. Do głównych z nich należą:

 • Ciąża - zapłodnienie komórki jajowej. Nawet jeśli dziewczyna zrobiła test i wyszedł on negatywnie, nie wyklucza to ciąży. Aby ją potwierdzić lub wykluczyć, należy wykonać test hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), czyli badanie USG jamy brzusznej.
 • Aklimatyzacja. Zmiana klimatu jest częstą przyczyną zaburzeń hormonalnych, które mogą prowadzić do opóźnienia miesiączki.
 • Surowa dieta. Ograniczenia w diecie są boleśnie odbierane przez organizm. Taki stres może również prowadzić do opóźnienia miesiączki, m.in.
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej (zaburzenia równowagi progesteronu i estrogenu).
 • Gwałtowna utrata lub przyrost wagi. Zmiany masy ciała znajdują również odzwierciedlenie w podłożu hormonalnym.
 • Ciągły brak snu.
 • Przewlekłe zmęczenie.
 • Nadmierny wysiłek fizyczny.
 • Zajęcia z zakresu sportu zawodowego.
 • Biorąc pod uwagę Leki. W szczególności leki hormonalne, psychotropowe, przeciwzapalne, anaboliczne.
 • Menopauza. Pojawia się w tłumieniu funkcji rozrodczych. Objawia się to najpierw destabilizacją cyklu miesiączkowego, a następnie jego całkowitym brakiem.
 • Choroby dotyczące układu rozrodczego - zapalenia przydatków, torbiele jajników, amenorrhea, nowotwory łagodne i złośliwe itp.
 • Infekcje przenoszone drogą płciową.
 • Zaburzenia endokrynologiczne.
 • Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
 • Konsekwencje sztucznego lub samoistnego zakończenia ciąży.

Jedną z najczęstszych przyczyn opóźnionej miesiączki jest przyjmowanie antybiotyków. Leki te zaburzają cykl menstruacyjny - miesiączki mogą pojawiać się wcześniej lub być opóźnione przez długi czas. Problemem jest to, że te leki zakłócają hormonalne.

Drugi jest powszechny wspólna przyczyna opóźniona miesiączka - kandydoza (lub pleśniawki). Te same antybiotyki mogą sprowokować chorobę. Czynnik sprawczy choroba zapalna Układ rozrodczy - grzyby. Rozwój infekcji prowadzi do zrostów w jajowodach, zapalenie jajników. A to z kolei prowadzi do opóźnienia miesiączki.

Jednym z najbardziej skutecznych środków przeciwko pleśniawkom jest uważany za przeciwgrzybiczny "Fluconazole". Może on być przepisany wyłącznie przez lekarza pierwszego kontaktu. Warto powiedzieć, że samo leczenie pleśniawek może również nieco opóźnić miesiączkę. Choroba wymaga natychmiastowego, gruntownego leczenia, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań.

środki ludowe na wywołanie opóźnionej miesiączki

Czy mogę dostać okres, jeśli jest późno??

Samodzielne ustalenie przyczyny opóźnionej miesiączki jest trudne dla niespecjalisty. W niektórych przypadkach może być naturalny i niegroźny, w innych może świadczyć o rozpoczynającej się ciąży lub rozwoju poważnej choroby.

Jeśli spóźnisz się o 2-5 dni, nie jest to powód do zmartwień. Stan ten nie wymaga korekty. Jeśli odchylenie wynosi 10-14 dni, wówczas należy zwrócić się z problemem do ginekologa.

Najpierw, rzecz do zrobienia, - jest wykluczenie faktu ciąży. Czy można wywołać Opóźniona miesiączka w tym przypadku? Robienie tego samemu jest bardzo niebezpieczne. Mówimy o indukowanej aborcji. Nawet jeśli kobieta zdecyduje się na aborcję, powinna być ona przeprowadzona tylko pod kontrolą lekarza. Nie można tego robić w domu, bo konsekwencje mogą być bardzo poważne, do śmierci włącznie.

Inny przypadek - ustaliłeś, że przyczyny opóźnienia nie są patologiczne. Jest spowodowana przeprowadzką, silnym stresem, niewłaściwą dietą. Nic tu nie trzeba robić - gdy ustabilizuje się równowaga hormonalna, organizm się uspokoi i przyzwyczai do nowego środowiska, cykl miesiączkowy wróci do normy. Nie trzeba wywoływać miesiączki, jeśli się spóźniasz. Wręcz przeciwnie, wywoływanie ich może zaszkodzić twojemu organizmowi.

Indukcja miesiączki jest wskazana tylko dla dziewcząt, kobiet, które nie są aktywne seksualnie lub na kontroli urodzeń. Istnieje kilka sposobów, aby przyspieszyć wystąpienie miesiączki. Czasami zabieg jest potrzebny, aby zmieścić się w czasie na ważne wydarzenia - śluby, wesela,.., Zawody sportowe, Jeśli wybierasz się w długą podróż, gdzie trudno byłoby zadbać o higienę itp.

Kiedy wywoływanie miesiączki jest niebezpieczne??

Jak dostać okres podczas spóźnienia bez bólu Zdrowie? Poproś o sprawdzony środek przepisany przez Twojego ginekologa. Niebezpieczne jest również podejście do pobudzenia miesiączki w następujących przypadkach:

 • Opóźnienie przekraczające 30 dni. Może to świadczyć o ciąży, zarówno normalnej, jak i pozamacicznej. Stosowanie środków pobudzających Początek cyklu, jest tu niebezpieczna przy silnym krwawieniu. Sepsa, utrata krwi. To może być śmiertelne.
 • Dostępność spiralnego środka antykoncepcyjnego. Jeśli przyjmujesz leki stymulujące, istnieje duże ryzyko, że spirala może uszkodzić ścianę macicy.
 • Choroby o charakterze endokrynologicznym. W szczególności, Tarczyca.
 • Hemofilia.
 • Choroby piersi.
 • Epilepsja.
 • Choroby układu krążenia.
 • Astma oskrzelowa.
 • Stosowanie hormonów przez długi okres czasu. Jak wywołać cykl miesiączkowy, jeśli się spóźniasz

Główne sposoby na pomoc w jet lag

Jeśli musisz wiedzieć, jak wywołać opóźniony okres, nie powodując szkód w organizmie zwracać uwagę na trzy główne sposoby:

 • przyjmowanie specjalnych leków, które obniżają poziom estrogenów we krwi i jednocześnie stymulują skurcz ścian macicy, co prowadzi do odrzucenia endometrium.
 • Aktywacja zwiększonego krążenia krwi w macicy przez ciepło.
 • Odwołanie się do środków ludowych.

W tym artykule przyglądamy się przyczynom opóźnionych miesiączek, jak wywołać miesiączkę na siłę. Specjaliści wprowadzają również następującą klasyfikację środków pobudzających miesiączkę

 • Metoda hormonalna. Polega ona na zastosowaniu syntetycznych hormonów, które sztucznie wywołują wydalenie błony śluzowej macicy. Z tej metody korzystają głównie kobiety przygotowujące się do ważnego wydarzenia, w celu przyspieszenia nadejścia miesiączki. Oczywiście trzeba się do tego przymierzyć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
 • Metoda fizyczna. Stworzenie warunków sprzyjających pękaniu naczyń wiążących endometrium ze ścianami macicy.

Jeśli zastanawiasz się, jakimi środkami wywołać okres z opóźnieniem, pamiętaj, że żadna z metod nie jest w 100% bezpieczna. Leki hormonalne zaburzają więc równowagę hormonalną w organizmie. A konsekwencje tego są trudne do przewidzenia z góry. A przy sztucznej metodzie odrzucania śluzówki istnieje ryzyko pęknięcia głównych naczyń, co spowodowałoby obfite krwawienie z macicy. Istnieje ryzyko utraty krwi i śmierci.

Najbardziej niebezpieczne jest zainicjowanie wycofywania się endometrium w czasie ciąży. Płód zaczyna się rozwijać, co powoduje, że naczynia łączące endometrium i przyczepiające się do niego jajo ze ścianą macicy stają się grube i duże. Ich pęknięcie, spowodowane przyjmowaniem tabletek lub środków ludowych, może wywołać obfite krwawienie. В w domu Oczywiście nie da się go zatrzymać. Dlatego aborcja powinna być przeprowadzana tylko w klinice medycznej pod nadzorem doświadczonych specjalistów.

Przyjmowanie leków hormonalnych

Wiele osób sięga po tabletki, aby wywołać opóźniony okres. Najbezpieczniejsze są tu środki hormonalne. Trzeba jednak zacząć je przyjmować z wyprzedzeniem, jeśli chcemy, by miesiączka skończyła się przed ważnym terminem. Należy stosować wyłącznie lek przepisany przez lekarza ginekologa.

Ważne jest, aby trzymać się zaleceń lekarza, aby leczenie było jak najbardziej bezpieczne i bezbolesne. Na kilka dni przed dniem, w którym ma rozpocząć się miesiączka, należy przerwać przyjmowanie leków hormonalnych. Albo zacznij brać pigułki zamiast tego-"manekiny" (jeśli jest objęty planem leczenia). Menstruacja rozpoczyna się, gdy następuje nagła zmiana w równowadze hormonalnej. Nazywane jest również krwawieniem abstynenckim.

Czy można dostać okres podczas spóźnienia?

Stymulacja miesiączki w ciąży

Jak wywołać cykl menstruacyjny, jeśli miesiączka się opóźnia? Jeśli wiesz, że twoja miesiączka jest spowodowana niechcianą ciążą, jest to aborcja medyczna. Zabieg musi być przeprowadzony w klinice medycznej pod nadzorem specjalistów.

Które tabletki wywołują opóźniony okres? Za Przerwa w działalności medycznej Jeśli kobieta jest w ciąży, ginekolog może zalecić stosowanie preparatu na zaburzenia erekcji "Mifegyn". Samodzielne przyjmowanie jest zabronione - lek może spowodować szybkie pogorszenie samopoczucia kobiety.

W przypadku niezabezpieczonego stosunku stosuje się preparat "Postinor". Głównym składnikiem aktywnym jest tu lewonorgestrel. Lek jest w stanie skrócić fazę lutealną cyklu miesiączkowego i stymulować jej wystąpienie.

Pamiętaj jednak, że lek jest skuteczny tylko w pierwszych trzech dniach po stosunku bez zabezpieczenia. W opakowaniu "Postinor" Dwie pigułki. Są one przyjmowane w odstępie 12 godzin.

"Postinor" Antykoncepcja awaryjna. Jego okresowe stosowanie jest niezwykle jest szkodliwy dla Stosowanie leku Postinor jest szkodliwe dla organizmu i może mieć poważne i nieoczekiwane skutki. Nigdy nie powinna być stosowana jako zamiennik tradycyjnej antykoncepcji. Nie może być używany częściej niż raz na pół roku.

Czy mogę dostać okres, jeśli się spóźnię?? Tak, w tym celu zwracasz się do specjalnych leków z receptą lekarza. Inny rodzaj awaryjnego środka antykoncepcyjnego - "Norcolut". Zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej i może zainicjować miesiączkę.

"Norcolut" Są podejmowane w pierwszym etapie oczekiwanego Cykl menstruacyjny. Czas stosowania: 5 dni. Po leczeniu miesiączka powinna rozpocząć się w ciągu trzech dni.

Głównym składnikiem obu produktów jest progesteron, który pomaga wywołać okres bez szkody dla kobiety

Leki pomagające w przypadku braku ciąży

Które tabletki wywołują okres, gdy jest on opóźniony? Rozważmy teraz przypadek, w którym kobieta jest pewna, że nie jest w ciąży, ale mimo to nie miesiączkuje. Konieczne są następujące środki zaradcze - "Dufaston" lub "Utrogestan". Głównym składnikiem obu leków jest progesteron. Lek jest przepisywany, gdy faza lutealna cyklu jest niewystarczająca.

To powiedziawszy "Utrogestan" и "Dufaston" Nie tylko pobudzają miesiączkę, ale mogą powodować jej opóźnienie. Działanie zależy od tego, kiedy i jak przyjmuje się lek.

Przyjmowanie produktu progesteronowego przed owulacją zwiększa poziom estrogenów w organizmie. Jednocześnie spowalnia uwalnianie jaj z jajników. Menstruacja w tym przypadku jest opóźniona.

Z drugiej strony, jeśli weźmiesz "Utrogestan" lub "Dufaston" W fazie lutealnej cyklu (po owulacji) zwiększyłoby to poziom progesteronu. To z kolei przyspiesza odrzucenie endometrium i pojawienie się miesiączki.

Jak wywołać cykl menstruacyjny, jeśli spóźniasz się z tymi środkami zaradczymi? Ważne jest, aby trzymać się planu leczenia opracowanego przez lekarza. Standardowy schemat leczenia jest następujący:

 • "Dufaston". Przyjmuje się go w tabletce raz dziennie przez 14 dni. Po zakończeniu kursu miesiączka powinna pojawić się następnego lub trzeciego dnia. Jeśli nie, kobieta musi sprawdzić, czy jest w ciąży. Od "Dufaston" Nie może przerwać jego biegu.
 • "Utrogestan". Lek dostępny jest zarówno w formie tabletek, jak i czopków dopochwowych. Jeśli postać tabletkowa leku spowodowała, że pacjent ma problemy z zasypianiem, wówczas zwraca się uwagę na czopki. Dawka dzienna 2 tabletki przez 14 dni.

Oba leki mają całą listę skutków ubocznych i przeciwwskazań. Dlatego należy go stosować wyłącznie za radą lekarza. Nieprawidłowy schemat przyjmowania leków lub ich nagłe odstawienie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niewydolność hormonalna, obfite krwawienia.

Jak wywołać cykl menstruacyjny za pomocą aspiryny? Nie należy tego robić, ponieważ lek ten nie jest bezpośrednio wskazany do wywoływania miesiączki. Jego niekontrolowane stosowanie może zatem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Specjalne traktowanie

Jeśli miesiączka spóźnia się o 10 dni, to w jaki sposób dostaje się okres?? Jeśli miesiączka spóźnia się przez tak długi okres, to mimo wszystko lepiej skonsultować się z ginekologiem niż szukać skutecznych środków na własną rękę. Następujące powszechne środki zaradcze mogą być stosowane za zgodą lekarza:

 • Gorąca kąpiel. Zabieg jest pomocny w poprawieniu krążenia krwi w całym organizmie, w tym w macicy. To pośrednio pomaga stymulować pojawienie się miesiączki.
 • Kąpiel z dodatkiem jodu i soli. Wanna wypełniona.. z gorącą wodą, Dodaj 2 opakowania wodorowęglanu sodu i 10 kropli jodyny. Przed kąpielą lepiej zastosować ćwiczenia i energiczny wysiłek fizyczny. Nie należy przebywać w gorącej kąpieli dłużej niż godzinę. Metoda ta powinna być stosowana z ostrożnością w przypadku chorób serca.

Jak szybko dostać okres, jeśli jesteś nastolatką z opóźnioną miesiączką? Należy skonsultować się z ginekologiem. W młodym wieku cykl menstruacyjny nie jest jeszcze stabilny. Dlatego opóźnione lub wczesne okresy nie są patologiczne.

10 dni spóźnienia miesiączki jak dostać okres

Środki ludowe

Jak dostać okres, jeśli się spóźniasz? Wiele kobiet zwraca się do sprawdzonych środków ludowych. Jest to jednak niebezpieczne bez zgody ginekologa. W pierwszej kolejności należy zidentyfikować przyczynę opóźnionego cyklu. Na tej podstawie specjalista opracowuje zindywidualizowany plan leczenia dla pacjenta

Jak wywołać okres z opóźnieniem wodą za pomocą środków ludowych? Za zgodą lekarza można korzystać z tych sprawdzonych przepisów:

 • Chabrowy błękit. Zbierz surowiec samodzielnie lub kup go w aptece. Potrzebujesz 2 łyżki stołowe suszonego bławatka. Zalej je 250 ml wrzącej wody. Zaparzać przez 2 godziny, następnie przecedzić. Napar należy przyjmować po 20 ml trzy razy dziennie.
 • Nalewka z tansy. Jeśli chcesz wywołać okres za pomocą opóźnionych środków ludowych, zwróć się do tej bezpiecznej metody. Przygotować w termosie: 2 łyżki suszonego tansy zalać 1 litrem wrzącej wody. Odstawić na godzinę, następnie przecedzić i schłodzić do temperatury pokojowej. Nalewkę z tansy przyjmuje się w ilości 60 ml trzy razy dziennie.
 • Odwar z liści laurowych. Możesz wywołać opóźniony okres za pomocą liścia laurowego, przygotowując ten środek. 4 liście zalać 200 ml wrzącej wody i pozostawić na 4 godziny. Następnie odwar jest przecedzany i wypijany. Środek spożywa się dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Najlepszy ze wszystkich Do każdego napoju przygotuj nowy napar. Odwar należy jednak przyjmować ostrożnie i tylko za zgodą lekarza. Składniki aktywne zawarte w wawrzynie wywołują skurcze macicy. To właśnie ona wywołuje menstruację. Po przyjęciu odwaru możesz odczuwać ciągnący ból w podbrzuszu spowodowany skurczami macicy.
 • Napar z pokrzywy. Można też wywołać okres za pomocą ludowego środka. Jednym ze skutecznych i bezpiecznych jest przygotowany na bazie pokrzywy. Zebrać 50 g świeżych liści rośliny. Zalej je 0,5 litra wrzącej wody. Infuzja przez 4 godziny. Następnie należy go przecedzić i spożywać w małych porcjach w ciągu 24 godzin. Nie należy stosować przez dłuższy czas.
 • Odwar z rumianku. Rumianek jest znany jako uniwersalne zioło. Może być użyteczny Może być również stosowany przy destabilizacji miesiączki. Na jego podstawie przygotowuje się środek, który następnie stosuje się do nawadniania. Dwie łyżki rumianku zalać jednym litrem gorącej wody. Odwar należy przefiltrować, schłodzić do temperatury pokojowej, a następnie przyjmować w ciągu dnia.
 • Napar ziołowy na bazie pokrzywy, dzikiej róży, elekampanu, oregano, sporyszu, krwawnika, Rhodiola rosea. Weź 2 łyżki. Łyżkę każdego z powyższych składników w rondlu zalać czterema szklankami wrzącej wody. Zaparzać przez noc. Po tym czasie przecedzić zawartość przez gazę lub drobne sitko. Napar należy przyjmować wewnętrznie w ilości 100 ml.
 • Napar z łusek cebuli. Jak dostać okres, jeśli się spóźnia? Zastosuj ten naturalny środek: łuski 2-3 średniej wielkości cebulek zalej 200 ml wrzącej wody, szczelnie przykryj i naparzaj przez pół godziny. Napar przecedzić przez sito i wypić za jednym posiedzeniem.
 • Napar ziołowy na bazie rumianku, liści mięty pieprzowej i korzenia waleriany. Weź 1,5 łyżki. Rumianek i po 1 łyżce pozostałych składników. Zalać 250 ml wrzącej wody, przykryć pokrywką. Naparować przez 20 minut, następnie przecedzić i przyjmować doustnie 100 ml dziennie.
 • Napar ziołowy na bazie oregano, pokrzywy, krwawnika i dzikiej róży. Weź 25g każdego składnika. Surowiec zalać litrem wrzącej wody. Zaparzać przez noc. Rano napój przecedzić. 100 ml dziesięć razy dziennie.
 • Kwas askorbinowy. Oprócz ziół do wywoływania miesiączki w przypadku opóźnienia, można również zwrócić się do tego wszechstronnego środka. Witamina C ma szybkie działanie stymulujące organizm: przyjmować zgodnie z zaleceniami przez okres 3 dni. Alternatywą są owoce cytrusowe i granaty. Zwiększ ilość tych pokarmów w swojej diecie, aby wywołać miesiączkę. Nie zaleca się jednak stosowania tej metody, jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka, np. Jak dostać okres, jeśli się spóźniasz?

Inne sposoby

Jak wywołać cykl miesiączkowy, jeśli się spóźniasz? Odwołaj się do tych prostych wskazówek:

 • Dodaj do swojego menu owoce, warzywa i jagody bogate w witaminę C: owoce cytrusowe, brokuły, czarne porzeczki, szpinak, kalafior, brukselka.
 • Przygotuj zdrowy napój: parzyć mały kawałek korzenia imbiru we wrzącej wodzie przez 5-7 minut. Odcedzić, dodać cukier lub miód do smaku. Można też zaparzyć herbatę z zielonej pietruszki: 2 łyżki. Łyżki drobno posiekanych ziół zalać wrzątkiem i pozostawić do namoczenia na 5 minut. Takie napoje powodują lekki skurcz ścian macicy, co może opóźnić pojawienie się miesiączki.
 • Odstresuj się: wykonaj jogę i ćwiczenia oddechowe, przeczytaj książkę, obejrzyj film o uspokajającej, kojącej tematyce.
 • Zwrócenie się ku aktywności fizycznej: gimnastyka, jogging, jazda na rowerze, chodzenie na siłownię. Ale jeśli jesteś zawodowym sportowcem, jest odwrotnie: ogranicz swoje ćwiczenia.

Istnieje wiele różnych przyczyn opóźnienia miesiączki. I to właśnie one decydują o wyborze metody inicjującej miesiączkę. Samodzielne leczenie jest niebezpieczne - zgłoś się po pomoc do specjalisty.

Artykuły na ten temat