Zajęcia w ii grupie formacyjnej na temat modelowania: tematy, scenariusze lekcji

Prawie wszystkie dzieci lubią modelować z gliny. Proces ten jest nie tylko zabawą, ale również pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. W przedszkolach realizowany jest specjalny program modelowania. Ten artykuł pokazuje, jak wczesnodziecięce zajęcia z modelowania w glinie w roku 2.

Jakie są korzyści z modelowania za pomocą gliny??

Dzieci pracują z plasteliną

Do najmłodszej grupy należą dzieci w wieku od trzech do czterech lat. Z reguły dzieci w tym wieku są dociekliwe i chwytają wszystko na bieżąco. Sesje modelowania w roku 2 pomagają dzieciom we wszechstronnym rozwoju:

  • rozwijać drobne umiejętności motoryczne;
  • Wpływa na układ nerwowy i wzrokowy
  • Pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność;
  • dzieci uczą się łączyć kolory podczas modelowania;
  • mają działanie uspokajające i terapeutyczne: dziecko staje się bardziej cierpliwe, wytrwałe i pilne.

Cel kursu

Palma na plastizolu

Oprócz tego, że praca z gliną może zafascynować dzieci i urozmaicić ich aktywność, proces ten pełni funkcję pedagogiczną. Przedszkolaki realizują w zajęciach modelarskich w roku 2 następujące cele: rozwijają u uczniów percepcję artystyczną, uczucia estetyczne, wyobraźnię i zdolności twórcze.

Główne cele

Wielokolorowa plastelina

Każde przedszkole ma określony program modelowania. Choć w 2. grupie maluchów są różne zajęcia modelarskie, to wszystkie mają te same cele, które można pogrupować:

  • Edukacyjne: rozwijają umiejętności społeczne, rozbudzają chęć pomocy innym.
  • Rozwój: rozwijanie drobnych umiejętności motorycznych, wyobraźni i kreatywności.
  • Edukacyjne: pomagają usystematyzować wiedzę o fakturze i barwie przedmiotu, ćwiczą w odklejaniu gliny i łączeniu elementów.

Co należy przygotować na zajęcia

Wszystkie zajęcia z modelarstwa w roku 2 obejmują:

  • Oddzielne stanowisko pracy. Powinno być dobrze oświetlone i stałe, aby nauczyły się utrzymywać w czystości swój stół i przedmioty, z którymi pracują.
  • Zarząd. Mogą być plastikowe lub wykonane z drewna.
  • Nóż do tworzyw sztucznych i specjalne formy do wytłaczania.
  • Pokrowce na fartuchy i opaski są potrzebne, aby zapobiec zabrudzeniu odzieży.

Omówione zostaną m.in to jedne z najbardziej popularnych Konspekty zajęć z modelowania w grupie przedszkolnej nr 2.

Poznajcie glinę

Różnokolorowa plastelina

Na pierwszej lekcji wypada przedstawić główny przedmiot pracy. Celem zajęć jest zapoznanie ich z gliną, jej właściwościami i różnymi technikami oraz rozwijanie zainteresowań. Za pracę będziesz potrzebował:

  • Kawałki miękkiej gliny w różnych kolorach;
  • Stopy dzieci i deska.

Działalność:

  • Pokaż dzieciom glinę i wspólnie powtórzcie nazwy kolorów. Spójrz, to glina. Jest miękka, występuje w wielu kolorach i może być wykorzystana do tworzenia pięknych rękodzieł.
  • Pokaż im, jak ciąć glinę za pomocą stosu. Przedszkole: Spójrz na wszystkie elementy, które mamy. Policzmy je.
  • Naucz je naciskać i ugniatać glinę palcami, dzięki czemu uzyskają różne kształty.
  • Daj dzieciom czas i możliwość zabawy z gliną.

Jest to czynność, od której nauczyciele zalecają rozpoczęcie modelowania w Przedszkolu nr 2. Na koniec lekcji powiedz im, że w kolejnych lekcjach zaczniecie tworzyć piękne kształty i rękodzieła z gliny.

Grzechotka

Dzięki tej lekcji dzieci poznają Instrumenty muzyczne, Dzieci uczą się bawić przede wszystkim grzechotką, poznają jej budowę i słyszą jej dźwięk. Do zajęć z modelowania "Grzechotki" dla roku 2 potrzebne będą:

  • Instrumenty muzyczne, które są dostępne w kąciku muzycznym;
  • plastelina;
  • grzechotka;
  • deski;
  • Odtwórz na kasecie magnetofonowej dowolną muzykę klasyczną utwór muzyczny i płaczące dziecko;
  • gramofon.

Przebieg zajęć:

Na początku lekcji odtwarzany jest fragment utworu muzycznego, którego słuchają dzieci przedszkolne. Nauczyciel: Dzieci, czy podobała wam się muzyka?? Jak obliczyć, skąd pochodzi (Odpowiedzi).

To prawda, dobra robota. Melodia jest tworzona za pomocą instrumentów muzycznych. Na stole leżą: piszczałka, tamburyn, metalofon, bęben, grzechotki i inne instrumenty. Edukator: Chłopaki, jak nazywają się te przedmioty? Po udzieleniu przez dzieci poprawnych odpowiedzi nauczyciel pokazuje grzechotkę ze słowami: "Children, do you know, co to jest? To prawda, to jest grzechotka! Najprawdopodobniej takie coś było Twoją pierwszą zabawką". Opiekunka pokazuje grzechotkę, podkreślając jej dwie części (uchwyt i kulkę), a dzieci słuchają, jak brzmi.

Nagle z łóżeczka dziecka wydobywa się płacz, a nauczycielka idzie z dziećmi do łóżeczka, aby zobaczyć lalkę.

Spójrz, małe dziecko płacze. Jak myślisz, co mogłoby go uspokoić??

Dzieci: Grzechotka.

Dzieci zaczynają nią grzechotać i płacz dziecka ustaje, wtedy opiekunka proponuje, aby każdy zrobił swoją własną grzechotkę. Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły na swoich miejscach i pokazuje krok po kroku jak zrobić piłkę, zwinąć długopis i połączyć te przedmioty ze sobą. Każde dziecko ma wszystko na stole konieczny dla Dzieci potrafią rzeźbić i przystępują do pracy, powtarzając za instruktorem.

Podsumowując zajęcia z modelarstwa w grupie małej 2, nauczycielka mówi: "Świetnie się dziś spisaliśmy - poznaliśmy instrumenty muzyczne, dowiedzieliśmy się, że grzechotka składa się z kulki i rączki, a także wykonaliśmy własną zabawkę.

Herbatniki dla lalki

Dziewczyny modelują swoje rękodzieła

Oto konspekt zajęć z modelarstwa dla drugoklasistów "Herbatniki dla lalki", Jest to rozwój artystyczny i estetyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Potrzebne materiały:

  • lalka;
  • glina,
  • Tablica do modelowania;
  • płyta;
  • grysy (najlepiej z kasza gryczana lub groch też się nadadzą).

Przebieg akcji:

Dzieci, zobaczcie kto nas odwiedza. To jest lalka, ma na imię Masza. Kupiła w sklepie smaczne ciastko dla swojego brata Saszy, ale upuściła je po drodze i zgubiła. Teraz Masza nie ma nic, co mogłaby dać swojemu młodszemu bratu. Pomóżmy lalce - zróbmy wszyscy razem piękne ciasteczka. Gdy dzieci odpowiedzą pozytywnie, nauczyciel kontynuuje: Najpierw przypomnijmy sobie, jak toczyć kulkę z plasteliny. Następnie umieść piłkę między dłońmi i dociśnij ją. Pokaż mi swoje palce wskazujące. Tym palcem musimy zrobić małe nacięcia na powstałym cieście w różnych miejscach. Dobra robota! Pozostaje tylko udekorować nasze ciasteczka kaszą, którą wsypujemy do talerzyków. Następnie dzieci samodzielnie dekorują swoje naczynia, nauczyciel pomaga tylko w razie potrzeby.

Edukator: Dobra robota! Jak piękne są te ciasteczka! Włóżmy to do wspólnego talerza i dajmy lalce Maszy. Główny bohater macha do dzieci w podziękowaniu.

Piernikowy Człowiek

Gobok wykonany z plasteliny

Bezpośrednio przed zajęciami modelarskimi "Kołobok" dla Przedszkola nr 2 przeczytaj dzieciom tę bajkę i porozmawiaj z nimi o ilustracjach.

Potrzebne materiały:

  • plastelina;
  • deski;
  • postacie do opowieści.

Przebieg lekcji:

Pedagog: Chłopaki, zobaczcie kto nas dzisiaj odwiedził. To piernikowy człowiek! Jak się tu dostałeś??". Śpiewa piosenkę z bajki (nauczyciel pokazuje bohaterów, których spotyka na swojej drodze).

Wychowawca: Mały Kołoboku, jaki jesteś dzielny i jaki jesteś mądry. Zapraszamy do zabawy z naszymi dziećmi. Dzieci wstają, a nauczycielka trzyma fizyczną minutę:

Babcia nie zagniatała bułek ani naleśników (Ułóż ręce w zamek, kolisty ruch lewo-prawo) po wyjęciu z piekarnika (Podnieś ręce do góry, rozsuń je, a następnie opuść) placki, ani bułki (ręce w talii, obrót tułowia w lewo i prawo), jak Połóż to na stole (squat), on d from grandma left d (skacze w miejscu) kto i chadza bez nóg? (clap your hands), that`s żółty Kolobok. (wyciąg (Podnieś ręce do góry).

Nauczyciel: Popatrzcie, nasz Kolobok jest smutny. Co jest z tobą nie tak??

Piernikowy Człowiek: Dzieci są takie przyjazne, razem się bawią i miło spędzają czas, ale ja nie mam przyjaciół i się nudzę.

Pedagog: Nie smuć się, Kołoboku, pomożemy ci. Chłopaki, zróbmy dla Koloboka przyjaciół z plasteliny, podobnych do niego. Następnie dzieci zajmują swoje miejsca.

Nauczyciel pokazuje dzieciom: Jaki kształt ma kołobok?? A jaki kolor? A teraz zacznijmy modelować. Aby plastelina była miękka, trzeba ją ugniatać w rękach. Odłamujemy mały kawałek żółtego koloru, kładziemy go na dłoni, zaciskamy drugą ręką i toczymy go kolistym ruchem, malując usta i oczy. Po wykonaniu przez dzieci zadania nauczyciel mówi: Guys, how good you are! Zrobiłaś takie piękne Koloboki.

Konspekt zajęć z modelarstwa "Bałwan" dla grupy niemowląt 2

Bałwan z plasteliny

Do tej lekcji będziemy potrzebować następującego sprzętu:

  • Plastelina;
  • tablica;
  • nóż;
  • list.

Zgodnie ze zintegrowanym planowaniem tematycznym, to działanie na rzecz modelowania w grupie 2 klasy w Styczeń.

Nauczyciel: Dzieci, mamy dziś list od nieznanego nadawcy. Weźcie go w swoje ręce, jaki jest?? Dzieci: Przeziębienie. Edukator: Dlaczego uważacie, że jest zimno? Dzieci: Bo z zimna, z mrozu. Zastanawiasz się co jest w środku? Przeczytajmy go (otwiera i czyta list): "Drogie dzieci! Naprawdę chcę się z tobą zaprzyjaźnić. Bałwan". Czy wiesz, kim jest Bałwan i dlaczego nazywa się Bałwan?? Dzieci: Bo jest zrobiony ze śniegu.

Opiekunka: Dziś zrobimy bałwana z gliny. Powiedz mi, jaki ma kształt?

Dzieci: Okrągłe.

Bałwan ma trzy części - dużą kulę, średnią kulę i małą kulę (pokazuje kształty). Dzieci, od którego z nich chcecie zacząć??

Dzieci: Duży.

Weź dużą bryłę gliny, połóż ją na dłoni i wałkuj okrężnym ruchem. Tutaj mamy pierwszą dużą część bałwana. Następnie weź mniejszą kulkę i zroluj ją w ten sam sposób, tworząc średniej wielkości kulkę. Teraz musimy tylko wziąć najmniejszą bryłę i zamienić ją w głowę. Gdy mamy gotowe trzy części, bierzemy dużą i średnią bryłę i łączymy je ze sobą. Następnie dociskamy małą kulkę do wykonanego już torsu bałwanka.

Ze słowami "Zwinęliśmy trzy bryły i ulepiliśmy bałwana" Nauczyciel pokazuje gotowe dzieło i pyta Chłopaki, co jeszcze możemy dodać do naszego przyjaciela??

Dzieci: nos, oczy, usta, ręce.

Opiekunka do dzieci: Oczy i usta zrobimy z grysiku, ręce z cienkich gałązek, a nos z pomarańczowej gliny.

Po zakończeniu sesji modelowania "Bałwan" W grupie młodszej 2 nauczyciel stawia Bałwanka na środku, a maluchy wokół niego i dodaje: "Bałwanku, zobacz jakich pięknych przyjaciół stworzyły dla Ciebie nasze dzieci".

Samolot

Samolot z plasteliny

Do demonstracji potrzebne będą następujące materiały: model lotniska, zabawkowy samolot, kufer lub pudełko. Do sesji modelowania "Samolot" w przedszkolu nr 2 potrzebne są następujące podręczniki:

  • plastelina;
  • nogi;
  • tablica.

Modelowanie "samolot" dla roku 2 obejmuje następujące działania:

Dzieci, jak myślicie, co jest w tej skrzyni?? (Odpowiedzi dzieci). Jest tam zabawka, a dowiesz się jaka - gdy odgadniesz zagadkę: Nie jest to trzmiel, ale brzęczy; nie jest to ptak, ale lata; nie buduje gniazda; przewozi ludzi i ładunki. (samolot)

Edukator: Dobra robota, rozwiązaliście zagadkę. Czy znasz wiersz o samolocie?? Porozmawiajmy razem (czyta wiersz Agniya Barto "Samolot"). Chcesz nim polecieć??

Dzieci. Tak.

Nauczyciele: Następnie zróbcie z gliny swój własny samolot.

Dzieci zajmują swoje miejsca, a nauczyciel kontynuuje: Abyśmy mogli zrobić samolot, musimy najpierw dokładnie się mu przyjrzeć: ma okna, kokpit, ogon, skrzydła i kadłub.

Edukator (demonstruje i opowiada o każdym etapie pracy): Dzielimy kawałek plasteliny na dwie części, jedną nieco większą od drugiej. Z kawałków ułóż dwie kolumny, pracując rękami prosto w tył i w przód. Z dużego kawałka robimy korpus samolotu i podnosimy koniec, aby zrobić ogon. Skrzydła wykonajmy z małej kolumny, w tym celu lekko ją dociskamy i mocujemy do korpusu. Oto samolot, który zrobiłem, teraz spróbuj go powtórzyć.

Aby zorganizować modelowanie samolotu dla 2. grupy maluchów, wychowawca podchodzi do każdego malucha w ramach aktywności i w razie potrzeby podpowiada. Po zakończeniu modelowania dzieci bawią się swoimi samolotami, a następnie umieszczają je na lotnisku.

Chumbley

Chumblies z platyny

Do zajęć potrzebne będą:

  • miękką, zabawkową lalkę;
  • Plastelina;
  • zdjęcia zabawek;
  • stosy;
  • deski;
  • Ścieżka dźwiękowa z płaczem dziecka.

Klasa "Czumbrów w przedszkolu nr 2":

Dzieci: Zobaczcie, kto nas odwiedził. Poznasz ją?

Dzieci: To jest Chumbley.

Edukator: Przywitaj się z nią. Wiesz, jak ona tańczy?? Wstańmy i powtórzmy za nią ruchy.

Nauczycielka kołysze zabawką i trzyma fizjonomię: jesteśmy wesołymi ulubieńcami (ręce w pasie, kołyszemy się na boki), cudowne lalki - laleczki (nie przestawajcie się kołysać), tańczymy i śpiewamy (przysiad), bardzo świetna Mieszka (skacze na miejscu).

Nauczyciel włącza ścieżkę dźwiękową i w sali rozlega się dźwięk płaczu Chumbley.

Wychowawca: Popatrzcie dzieci, Chumbley płacze. Dlaczego płaczesz?? Nie jesteś z nami szczęśliwy? (nawiązując do zabawki).

Chumbley: Dobrze się z wami bawię, ale niedługo wszyscy wyjedziecie, a ja zostanę sam i będę się nudził.

Biedny Chumbley! Chłopaki, pomóżmy jej znaleźć dla niej przyjaciół.

Dzieci: Tak.

Kto może mi powiedzieć, z jakich części jest zbudowana??

Dzieci: Ma głowę, ciało i ręce.

Jak wyglądają te części ciała??

Dzieci: W kulki.

Tak jest. A teraz bierzmy się do pracy.

Nauczycielka demonstruje i głosowo nagrywa każdy utwór. Zaczniemy od podzielenia plasteliny na dwie części. Bierzemy nóż i dzielimy plastelinę na pół. Jedna z połówek stanie się torsem. Pozostałą połowę dzielimy na dwie równe części, aby powstała głowa. Ostatni kawałek dzielimy ponownie na pół w celu wykonania uchwytów. Mamy części, by zrobić Chumbley. Powiedz nam, co mamy z tego zrobić największego z nich element? (tors). I ze środkowego i z małego? (Głowa i ręce). Kto wie jak zrobić głowę i korpus? Robiliśmy wcześniej wspólnie bałwana?. Pokaż mi swoimi rękami (pokaż ruchy rąk w powietrzu). Następnie nauczyciel rzeźbi Chumbley z przygotowanych przez nas materiałów.

Zobaczcie, jak pięknie prezentują się Chumblies. Jakiego jest koloru?? Teraz weźmy glinę w ręce, podzielmy ją na części i stwórzmy przyjaciół dla naszego Chumbleya. Najpierw się rozgrzejmy - ściskamy dłonie i mocno je pocieramy, będziemy je rozgrzewać.

Dzieci przystępują do pracy, a nauczyciel w razie potrzeby pomaga.

Wychowawca: Tu mamy przyjaciół dla Chumbley. Spójrzcie, jakie są piękne. Chumbley jest szczęśliwa i chce, żebyś z nią zatańczył.

Jaki ty jesteś dobry!! Musimy już iść, pożegnajmy się z nią!

Podsumowując

Praca z gliną

Warto zauważyć, że modelowanie odgrywa ogromną rolę w rozwoju dzieci. Na szczycie wszystkiego innego, w pracy Masuje się plasteliną pewne punkty na palcach i dłoniach, które są związane z obszarem mózgu odpowiedzialnym za intelekt. Wczesne rzeźbienie w przedszkolu nr 2 daje podstawy do rozwoju intelektualnego, wpływa pozytywnie na pamięć wzrokową i uspokaja dzieci układ nerwowy. Przy okazji, regularne sesje modelowania w przedszkolu 2 pomagają nadpobudliwym dzieciom stać się spokojniejszymi i bardziej uważnymi.

Artykuły na ten temat